Нобелова награда за мир

Нобеловата награда за мир (норвешки и шведски: Nobels fredspris) е една од петте Нобелови награди оставени во наследство од шведскиот индустријалец, изумител и производител на оружје Алфред Нобел заедно со наградите во областа на хемијата, физиката, психологијата или медицината и литературата. Од 1901 година, наградата се доделува секоја година (со некои исклучоци) на оние кои што направиле најмногу за заедништво помеѓу нациите, за укинување или намалување на веќе постоечките вооружени сили и за залагање и пропагирање на мировните конгреси.

Other Languages
Alemannisch: Friedensnobelpreis
azərbaycanca: Nobel sülh mükafatı
беларуская (тарашкевіца)‎: Нобэлеўская прэмія міру
한국어: 노벨 평화상
Lëtzebuergesch: Friddensnobelpräis
مازِرونی: نوبل صلح جایزه
Bahasa Melayu: Hadiah Keamanan Nobel
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Nobel Huò-bìng Ciōng
norsk nynorsk: Nobels fredspris
oʻzbekcha/ўзбекча: Tinchlik boʻyicha Nobel mukofoti
português: Nobel da Paz
srpskohrvatski / српскохрватски: Nobelova nagrada za mir
Tiếng Việt: Giải Nobel Hòa bình