Нобелова награда за економија

Награда за економски науки на Банката на Шведска во спомен на Алфред Нобел
Се доделува заИзвонредни придонеси во економските науки
ЗемјаШведска
ДоделуваКралска академија на науките
Прво доделување1969
Мреж. местоhttp://nobelprize.org

Нобеловата награда за економија или Нобелова награда за економски науки,[1][2] официјално: Награда за економски науки на Банката на Шведска во спомен на Алфред Нобел (швед. Sveriges riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne) е награда што се доделува за извонредни придонеси во полето на економијата, една од најпрестижните награди од овој вид.[3] Иако не е дел од Нобеловите награди основани согласно тестаментот на Алфред Нобел, во јавноста таа секогаш се поистоветува со нив.[3][4][5][6][7] Наградата за економија, како што се нарекува во Нобеловата фондација, е воведена во 1968 од страна на Банката на Шведска (Sveriges Riksbank), која е покровител на средствата. Наградата е основана по повод 300-годишнината на банката и во спомен на Алфред Нобел.[3][8][9][10] Како и кај наградите за хемија и физика, лауреатите за економија ги бира Кралската академија на науките, со комитет сличен на оној за другите награди.[11][12] Првите лауреати (1969) на наградата се холандскиот економист Јан Тинберген и норвешкиот економист Рагнар Фриш „за разработка и примена на динамични модели за анализирање на економските процеси.“[10][13][14]

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Нобэлеўская прэмія па эканоміцы
Bahasa Indonesia: Nobel Ekonomi
norsk nynorsk: Nobelprisen i økonomi
oʻzbekcha/ўзбекча: Iqtisodiyot boʻyicha Nobel mukofoti
پنجابی: کارل سپتلر
srpskohrvatski / српскохрватски: Nobelova nagrada za ekonomiju
Tiếng Việt: Giải Nobel Kinh tế