Нипон Будокан

Нипон Будокан е арена во центарот на Токио, Јапонија. За многу луѓе од запад, Будокан е синоним за рок концерти од висок ранг. Овде Битлси го имаа своето деби во Јапонија и е локација каде многу албуми Во Живо од Будокан се снимени. Меѓу тоа Нипон Будокан оригинално е изграден за одржување на Џудо натпревари на Летната Олимпијада во 1964.

  • Местоположба

Местоположба

Нипон Будокан е лоциран во Китаномару Парк во центарот на Токио, 2 минути одење од Кундашита Подземна Станица и близу Јасукину Храм. Оваа 42 метара октогонална структура собира 14,201 човек (арена: 2,761 седишта, прв кат: 3,199 седишта, втор кат: 7,760 седишта и 480 места за стоење) и е моделирана по Јумедоно (Сала на Соништата) во Хоројуџи во Нара.

Other Languages
български: Нипон Будокан
čeština: Nippon Budókan
español: Nippon Budokan
Esperanto: Nippon Budokan
français: Nippon Budokan
한국어: 일본무도관
Bahasa Indonesia: Nippon Budokan
italiano: Nippon Budokan
Basa Jawa: Nippon Budokan
lietuvių: Nippon Budokan
Nederlands: Nippon Budokan
日本語: 日本武道館
português: Nippon Budokan
Simple English: Nippon Budokan
Türkçe: Nippon Budokan
Tiếng Việt: Nippon Budokan