Нилгај антилопа
English: Nilgai

Нилгај
Nilgai (Boselaphus tragocamelus) male.jpg
Мажјак
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр):Boselaphus
Вид:Нилгај
Биномен назив
Boselaphus tragocamelus
(Pallas, 1766)
Range of the nilgai
Синоними[2]
 • Antilope tragocamelus (Pallas, 1766)
 • A. albipes (Erxleben, 1777)
 • A. leucopus (Zimmermann, 1777)
 • A. picta (Pallas, 1776)
 • Boselaphus picta (de Blainville, 1816)
 • B. albipes (Desmarest, 1816)
 • Cemas tragocamelus (Oken, 1816)
 • C. picta (Oken, 1816)
 • Damalis risia (C. H. Smith, 1827)
 • D. picta (Brookes, 1828)
 • Portax risia (C. H. Smith, 1827)
 • P. tragelaphus (Sundevall, 1846)
 • Tragelaphus hippelaphus (Ogilby, 1838)

Нилгај (Boselaphus tragocamelus) познат уште и како син елен или син бик, е најголемиот вид на азиска антилопа, ендемски вид во Индија.

Нилгај е шупливорог преживар со мала глава, чиишто предни нозе се подолги од задните, а дебелите зашилени рогови на мажјакот се долги 20 цм. Мажјакот е сив или синкав, а женката е кафеавожолта. Тој живее како во отворените така и во густите шуми, а е мошне претпазлив, има остри сетила и брзо бега од грабливците на пример од тигрите. Пасе и брсти разни треви, листови и плодови рано наутро и приквечер. Мажјаците се борат за територијата клечејќи еден пред друг, при што се удираат со роговите и на тој начин стекнуваат пристап од две до десет женки. Се размножуваат во текот на поголемиот дел од годината но младенчето (еден до два) женката го отелува најчесто за време на период помеѓу јуни и октомври, по бременост од 243 до 247 денови.

 • Наводи

Наводи

 1. Mallon, D.P. (2008). "Boselaphus tragocamelus". Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 29 March 2009.  (англиски) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern.
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ms.
Other Languages
العربية: نلجاي
azərbaycanca: Hindistan antilopu
বাংলা: নীলগাই
български: Антилопа нилгау
brezhoneg: Nilgo
català: Nilgau
čeština: Nilgau
English: Nilgai
euskara: Nilgai
فارسی: نیلی‌گاو
français: Antilope Nilgaut
Gaeilge: Niolgá
한국어: 닐가이영양
हिन्दी: नीलगाय
Ido: Nilgavo
Bahasa Indonesia: Nilgai
עברית: נילגאי
ქართული: ნილგაუ
Kiswahili: Nilgai
лезги: Нилгау
മലയാളം: നീലക്കാള
मराठी: नीलगाय
Bahasa Melayu: Nilgai
Nederlands: Nijlgau
नेपाली: निलगाई
日本語: ニルガイ
Nordfriisk: Nilgauantiloop
norsk nynorsk: Nilgau
олык марий: Нильгау
ਪੰਜਾਬੀ: ਰੋਝ
پنجابی: نیل گاں
русский: Нильгау
Scots: Nilgai
Simple English: Nilgai
سنڌي: روجھ
slovenčina: Boselaphus
српски / srpski: Нилгај
suomi: Nilgau
svenska: Nilgau
தமிழ்: நீலான்
удмурт: Нильгау
українська: Нільгау
Tiếng Việt: Linh dương bò lam
中文: 藍牛羚