Николај II (Русија)

Nicholas II, Tsar.jpg
Роден18 мај 1868
Санкт Петербург, Руска империја
Починал17 јули 1918
Екатеринбург, Русија

Николај II Александрович (руски: Николай II Александрович) бил последниот император на Русија и кнез на Финска. Со империјата раководил во периодот од 1894 до својата абдикција во 1917 година. Во времето на неговото владеење, империјата доживеала пораз во руско-јапонската војна како и многу загуби во Прва светска војна.

Со преземање на власта од страна на комунистите, Николај II и неговото семејство биле убиени.

  • Деца

Деца

Големата кнегиња Олга Николаевна (рус. Великая Княжна Ольга Николаевна) била најстарата ќерка на Николај. Родена е на 16 ноември 1895 година.

Големата кнегиња Татјана Николаевна (рус. Великая Княжна Татьяна Николаевна) е втората ќерка, родена на 11 јуни 1897 година.

Големата кнегиња Марија Николаевна (рус. Великая Княжна Мария Николаевна) е третата ќерка на императорот, родена на 27 јуни 1899 во Петерхоф, Русија.

Големата кнегиња Анастасија Николаевна (рус. Великая Княжна Анастасия Николаевна) родена на 18 јуни 1901 во Петерхоф. Многумина ја оспоруваат нејзината смрт, дека наводно побегнала во Париз, каде што подоцна се појави девојка која што тврдеше дека е Анастасија, но никогаш не успеа да го докаже тоа. Меѓутоа каде што е пронајдена гробницата на Романови, најдени се пет тела, кои потоа се погребани со сите почести.

Големиот кнез и царевиќ(титула за рускиот престолонаследник) Алексеј Николаевич (рус. Наследник-Цесаревич и Великий Князь Алексей Николаевич) бил единственото машко дете на Николај. Роден е на 12 август 1904 во Петерхоф. Бил често болен и со кревко здравје. Убиен е заедно со сите Романови на 17 јули 1918 година.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg
Other Languages
asturianu: Nicolás II
azərbaycanca: II Nikolay
Bân-lâm-gú: Nikolaj 2-sè
беларуская (тарашкевіца)‎: Мікалай II
български: Николай II (Русия)
brezhoneg: Nikolaz II Rusia
Чӑвашла: Николай II
eesti: Nikolai II
français: Nicolas II
հայերեն: Նիկոլայ II
Bahasa Indonesia: Nikolai II dari Rusia
íslenska: Nikulás 2.
қазақша: II Николай
Кыргызча: Николай II
lietuvių: Nikolajus II
Bahasa Melayu: Nikolai II dari Rusia
монгол: II Николай
日本語: ニコライ2世
norsk nynorsk: Nikolaj II av Russland
occitan: Nicolau II
oʻzbekcha/ўзбекча: Nikolay II
پنجابی: نکولس II
русский: Николай II
shqip: Nikolla II
Simple English: Nicholas II of Russia
slovenščina: Nikolaj II. Ruski
srpskohrvatski / српскохрватски: Nikola II., ruski car
suomi: Nikolai II
татарча/tatarça: Николай II
Türkçe: II. Nikolay
Tiếng Việt: Nikolai II của Nga