Наполеон III

Наполеон III
Цар на Французите
Наполеон III
Владеење2 декември 1852 - 4 декември 1870
Полно имеШарл Луј Наполеон Бонапарт
ПочивалиштеВо манастирот Свети Михаил, Фарнбороу, АНглија
ПретходникВтората француска република
НаследникМонархијата е укината
ПридружникЕвгенија де Монтихо
ДецаНаполеон Ежен
ДинастијаБонапарт
ТаткоЛуј Бонапарт
МајкаХортензија Богарне

Наполеон III (роден на 20 април 1808 во Париз - починал на 9 јануари 1873 во Числхарст) бил француски политичар и државник, кој бил претседател на Втората француска република, а потоа и цар на Французите. Тој бил син на Луј Бонапарт, кој бил најмал брат на Наполеон Бонапарт. По падот на бонапартистичкиот режим во 1815, Наполеон III живеел во прогонство.
Претходник
Третата француска република
Цар на Французите
1852-1870
Наследник
Наполеон IV
Other Languages
Alemannisch: Napoléon III.
አማርኛ: ናፖሌኦን 3ኛ
azərbaycanca: III Napoleon
Bân-lâm-gú: Napoléon 3-sè
беларуская: Напалеон III
беларуская (тарашкевіца)‎: Напалеон III Банапарт
български: Наполеон III
brezhoneg: Napoleon III
català: Napoleó III
čeština: Napoleon III.
Deutsch: Napoleon III.
Ελληνικά: Ναπολέων Γ΄
English: Napoleon III
Esperanto: Napoleono la 3-a
français: Napoléon III
Gaeilge: Napoleon III
հայերեն: Նապոլեոն III
hrvatski: Napoleon III.
Bahasa Indonesia: Napoleon III
íslenska: Napóleon 3.
Basa Jawa: Napoleon III
ქართული: ნაპოლეონ III
қазақша: Наполеон III
Кыргызча: Наполеон III
latviešu: Napoleons III
lietuvių: Napoleonas III
Malagasy: Napoleon III
Nederlands: Napoleon III
Nordfriisk: Napoleon III.
occitan: Napoleon III
oʻzbekcha/ўзбекча: Napoleon III
پنجابی: نپولین تیجا
ភាសាខ្មែរ: ណាប៉ូលេអុងទី៣
Piemontèis: Napoleon III
русский: Наполеон III
sicilianu: Napuliuni III
Simple English: Napoléon III
slovenščina: Napoleon III.
srpskohrvatski / српскохрватски: Napoleon III Bonaparte
svenska: Napoleon III
Türkçe: III. Napolyon
Tiếng Việt: Napoléon III
Winaray: Napoleon III
Yorùbá: Napoleon 3k