Наполеон II
English: Napoleon II

Наполеон II
Цар на Французите
Крал на Рим
Војвода од Рајхштат
Владеење22 јуни 1815 - 7 јули 1815
Крунисување22 јуни 1815
Полно имеНаполеон Франсоа Жозеф Шарл Бонапарт
ПретходникНаполеон I
Наследникдефакто Луј XVII
дејуре Жозеф Бонапарт
ДинастијаБонапарт
ТаткоНаполеон I
МајкаМарија Лујза Австриска

Наполеон II (роден на 20 март 1811 во Париз - починал на 22 јули 1832 во Шенбурнската палата) бил француски цар, крал на Рим и војвода од Рајхштат. Тој бил син на царот Наполеон I и неговата втора жена, Марија Лујза. Целиот свој живот го поминал во Виена.
Претходник
Наполеон I
Цар на Французите
1815
Наследник
Луј XVIII
Крал на Франција
Претходник
Реставрација на Бурбоните
Цар на Французите
1815-1832
Наследник
Жозеф Бонапарт
Other Languages
Afrikaans: Napoleon II
azərbaycanca: II Napoleon
беларуская: Напалеон II
беларуская (тарашкевіца)‎: Напалеон II
български: Наполеон II
bosanski: Napoleon II
brezhoneg: Napoleon II
català: Napoleó II
čeština: Napoleon II.
Cymraeg: Napoleon II
Ελληνικά: Ναπολέων Β΄
English: Napoleon II
Esperanto: Napoleono la 2-a
français: Napoléon II
հայերեն: Նապոլեոն II
Bahasa Indonesia: Napoleon II
íslenska: Napóleon 2.
ქართული: ნაპოლეონ II
latviešu: Napoleons II
Nederlands: Napoleon II
русский: Наполеон II
Simple English: Napoleon II of France
slovenčina: Napoleon II.
srpskohrvatski / српскохрватски: Napoleon II Bonaparte
svenska: Napoleon II
Türkçe: II. Napolyon
українська: Наполеон II
Tiếng Việt: Napoléon II
Yorùbá: Napoleon 2k