Нанометар

Нанометар
Мерен системметрички
Единица задолжина
Ознакаnm 
Претворање на единици
1 nm во ...... е еднакво на ...
   SI единици   1×109 м
   природни единици   6.1877×1025 P
18.897 
   империски/САД   3.2808×10−9 ст
 3.9370×10−8 ин


Нанометар (симбол nm, од грчки: νάνος, нанос за "џуџе"; μέτρον, метрон за "единица мерка") е единица мерка за должина во метричкиот систем, еднаква на еден милијардити дел од метарот (0.000000001 m). Може да се запише и во експонетен запис како 1×109 m, или пак во инженерски запис како 1 E−9 m или пак како 11000000000 метри. Еден нанометар е еднаков на 10 ангстреми. Кога се користи како префикс за други потреви покрај единици мерки, како на пример во „нанонаука“, се мисли на нанотехнологија, или пак за појава која се одвива во нанометри (Погледајте наноскопска скала).[1]

Нанометарот честопати се користи за да се изразат димензии од атомски големини: пречникот на аттомот на хелиумот, на пример , е околу 0,1 nm, а пак на рибозомот е околу 20 nm. Нанометарот честопати се користи за да се определи брановата должина на електромагнетното зрачење во близина на видливиот дел на спектарот: видливата светлина има бранова должина од 400 до 700 nm.[2] Ангстремот, кој е еднаков на 0,1 nm, порано се користел токму за овие цели, но сеуште се користи во други области. Од крајот на 1980-ите, се користи во 32 nm и 22 nm, и се користи за да се опишат вообичаените големини цо последователните генерации од ITRS за минитуризацијата во полуспроводничката индустрија.

Other Languages
Afrikaans: Nanometer
العربية: نانومتر
aragonés: Nanometro
asturianu: Nanómetru
Bân-lâm-gú: Nāi-bí
башҡортса: Нанометр
български: Нанометър
bosanski: Nanometar
català: Nanòmetre
Чӑвашла: Нанометр
Cymraeg: Nanomedr
dansk: Nanometer
Deutsch: Nanometer
eesti: Nanomeeter
Ελληνικά: Νανόμετρο
emiliàn e rumagnòl: Nanòmeter
English: Nanometre
español: Nanómetro
Esperanto: Nanometro
euskara: Nanometro
فارسی: نانومتر
français: Nanomètre
Frysk: Nanometer
galego: Nanómetro
客家語/Hak-kâ-ngî: Nai-mí
한국어: 나노미터
հայերեն: Նանոմետր
Bahasa Indonesia: Nanometer
interlingua: Nanometro
íslenska: Nanómetri
italiano: Nanometro
עברית: נאנומטר
Basa Jawa: Nanometer
қазақша: Нанометр
Kiswahili: Nanomita
Latina: Nanometrum
latviešu: Nanometrs
മലയാളം: നാനോമീറ്റർ
मराठी: नॅनोमीटर
Bahasa Melayu: Nanometer
монгол: Нанометр
Nederlands: Nanometer
norsk: Nanometer
norsk nynorsk: Nanometer
پنجابی: نینو میٹر
polski: Nanometr
português: Nanómetro
română: Nanometru
русский: Нанометр
саха тыла: Нанометр
Scots: Nanometre
shqip: Nanometri
sicilianu: Nanometru
Simple English: Nanometre
slovenčina: Nanometer
slovenščina: Nanometer
српски / srpski: Нанометар
srpskohrvatski / српскохрватски: Nanometar
svenska: Nanometer
Tagalog: Nanometro
Türkçe: Nanometre
українська: Нанометр
Vahcuengh: Nazmij
Tiếng Việt: Nanômét
Winaray: Nanometro
吴语: 纳米
粵語: 納米
中文: 纳米