Мустафа IV
English: Mustafa IV

Osmanli-nisani.svg    Мустафа IV
Отомански султан
Калиф
Tughra of Mustafa IV.JPG
Владеење1807–08
ПериодСтагнација на Отоманската империја
Полно имеМустафа IV
Роден8 септември 1779
Починал15 ноември 1808(1808-11-15) (воз. 29 г.)
ПретходникСелим III
НаследникМахмуд II
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Мустафа ІV (османлиски јазик: مصطفى رابع Muṣṭafā-yi rābi) (8 септември 1779 во Цариград - 15 ноември 1808 во Цариград) бил дваесетидеветиот султан на Отоманската империја во периодот од 1807–1808 година.

Овој султан ги наследил и уништил реформите на Селим III во 1807 година. Мустафа IV наредил да биде убиен Селим III, но сам бил убиен по заповед на Махмуд II.

Биографија

Роден во Цариград, Мустафа IV бил дете на султанот Абдул Хамид I (1774-1789) и Ајше Сенијепервер султан. Заедно со својот брат Махмуд II биле последните машки членови од Отоманската династија. По симнување од престолот на Селим, Мустафа како поголем брат го наследил[1]. И покрај тоа што на Селим Мустафа му бил омилен принц и престолонаследник, сепак тој ги симнал од власт под притисок на јаничарите.

Краткото владеење на Мустафа било турбулентно бидејќи јаничарите правеле немири во престолнината проследени со убиства и грабежи за секој кој ќе го подржал Селим и неговите реформи. Про-реформскиот командант Мустафа Паша започнал марш од Дунав кон престолнината против новиот султан чија цел била Селим да се врати на власт, а кога разбрал за ова Мустафа наредил да бидат убиени Селим и Махмуд. Но палатата била опколена од бунтовниците и Мустафа абдицирал од престолот надевајќи се дека МАхмуд е мртов заедно со Селим. Сепак Махмуд успеал добро да се сокрие и кога бил поставен за султан наредил Мустафа да биде убиен.

Other Languages
Afrikaans: Mustafa IV
العربية: مصطفى الرابع
azərbaycanca: IV Mustafa
Bân-lâm-gú: Mustafa 4-sè
беларуская: Мустафа IV
български: Мустафа IV
bosanski: Mustafa IV
brezhoneg: Mustafa IV
català: Mustafà IV
čeština: Mustafa IV.
Deutsch: Mustafa IV.
eesti: Mustafa IV
Ελληνικά: Μουσταφά Δ΄
English: Mustafa IV
español: Mustafá IV
euskara: Mustafa IV.a
français: Moustapha IV
հայերեն: Մուստաֆա IV
hrvatski: Mustafa IV.
Bahasa Indonesia: Mustafa IV
italiano: Mustafa IV
ქართული: მუსტაფა IV
қазақша: IV Мұстафа
latviešu: Mustafa IV
Bahasa Melayu: Mustafa IV
Nederlands: Mustafa IV
norsk: Mustafa IV
oʻzbekcha/ўзбекча: Mustafo IV
polski: Mustafa IV
português: Mustafá IV
русский: Мустафа IV
Scots: Mustafa IV
shqip: Mustafa IV
српски / srpski: Мустафа IV
srpskohrvatski / српскохрватски: Mustafa IV
suomi: Mustafa IV
svenska: Mustafa IV
татарча/tatarça: IV Мостафа
Türkçe: IV. Mustafa
Türkmençe: Mustapa IV
українська: Мустафа IV
Tiếng Việt: Mustafa IV
Zazaki: Mustafa IV