Мурат III
English: Murad III

Osmanli-nisani.svg    Мурат III
Османлиски султан
Tughra of Murad III.JPG
Владеење1574–95
ПериодПодем на Отоманската Империја
Полно имеМурат III
Роден4 јули1546
МестоBozdağan or Manisa
Починал15/16 јануари 1595
МестоЦариград
ПретходникСелим II
НаследникМехмет III
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Мурат III бил дванаесетиот султан на Отоманската империја, најстариот син на Селим II. Мурат владеел во периодот од 1574 до 1595 година. Неговиот авторитет бил поткопан во харемот благодарение на неговата мајка Нурбану Султан а подоцна и на неговата жена Сафије султан.

Своето владеење го започнал со наредба да се задават неговите пет браќа[1], кое било вообичаено во отоманското општество. Тој бил претерано алчен на бројни наложници, изродувајќи повеќе од сто деца. Секое назначување на функција во империјата имало своја сопствена тарифа, а султанот бил вмешан во корупција. Во 1578 година ја започнал војната со Иран. Според легендата, Мурат ги прашал своите блиски која војна од сите на својот дедо Сулејман I била најтешка. Дознавајќи дека таа војна била онаа против Персија, Мурат решил да тргне во поход. Во негово време, Османлиите го освоиле Тифлис, влегле во Дагестан, Ширван, Азербејџан, Табриз. Сепак, да се запре во зародиш процесот на пропаѓање на империјата тоа не било можно, затоа што султанот не се интересирал за управување на империјата, а најмногу ги претпочитал своите забави во харемите. Ова била една од причините жените во империјата односно од харемот да играат голема улога во управувањето на земјата, во преден план неговата мајка и сопруга.

Во негово време се продлабочила соработката помеѓу Елизабета I и Отоманската империја[2]. Двајцата владетели често разменувале писма околу можни заеднички воени операции во времето кога започнала војната со Шпанија во 1585 година[3]. Освен тоа, Англија и Отоманската империја сакале да го засилат притисокот против Римокатоличката црква. Подоцна кон овој сојуз се присоединила и Холандија. Во тоа време, Англија испратила амбасадор во Истанбул.

Мурат III бил побожен човек и својот живот го правел во согласност со начелата на шеријатот. Според некои историчари починал од прејадење во Топкапи Сарај во Цариград[4][5].

  • Наводи

Наводи

  1. Marriott, John Arthur. The Eastern Question (Clarendon Press, 1917), 96.
  2. The Jamestown project by Karen Ordahl Kupperman
  3. Kupperman, p.41
  4. The Encyclopædia Britannica, Vol.7, Edited by Hugh Chisholm, (1911), 3; Constantinople, the capital of the Turkish Empire...
  5. Britannica, Istanbul:When the Republic of Turkey was founded in 1923, the capital was moved to Ankara, and Constantinople was officially renamed Istanbul in 1930.
Other Languages
Afrikaans: Murat III
Alemannisch: Murad III.
العربية: مراد الثالث
azərbaycanca: III Murad
Bân-lâm-gú: Murad 3-sè
беларуская: Мурад III
български: Мурад III
bosanski: Murat III
brezhoneg: Murat III
català: Murat III
čeština: Murad III.
Deutsch: Murad III.
eesti: Murad III
Ελληνικά: Μουράτ Γ΄
English: Murad III
español: Murad III
euskara: Murad III.a
فارسی: مراد سوم
français: Mourad III
Gàidhlig: Murad III
한국어: 무라트 3세
հայերեն: Մուրադ III
hrvatski: Murat III.
Bahasa Indonesia: Murad III
italiano: Murad III
ქართული: მურად III
қазақша: III Мұрат
لۊری شومالی: مراد ساْئم
latviešu: Murads III
lietuvių: Muradas III
Bahasa Melayu: Murad III
монгол: III Мурад
Nederlands: Murat III
日本語: ムラト3世
norsk: Murad III
oʻzbekcha/ўзбекча: Murod III
پنجابی: مراد III
polski: Murad III
português: Murade III
русский: Мурад III
Scots: Murad III
shqip: Murati III
slovenčina: Murad III.
slovenščina: Murat III.
српски / srpski: Мурат III
srpskohrvatski / српскохрватски: Murat III
suomi: Murat III
svenska: Murad III
татарча/tatarça: III Морат
Türkçe: III. Murad
українська: Мурад III
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مۇرادئۈچ
Tiếng Việt: Murad III
Zazaki: Murad III