Мултинационално претпријатие

Мултинационални претпријатија (МНП) - претпријатија кои се вклучени во меѓународниот бизнис без разлика дали притоа применуваат мултидомашна, транснационална или глобална стратегија.Со други зборови тоа е група на корпорации, кои имаат активности низ многу земји во светот, но се контролирани од една главна централа.Многу важно за МНП е влијанието што го имаат на своите матични земји, како и земјите каде што делуваат.Голем број истражувања се направени за овие влијанија на мултинационалните претпријатија, каде што можеме да кажеме дека мислењето е различно.Имено некои истражувања кажуваат дека влијанијата на земјите домаќин (земји каде што делуваат), се доста поволни, други пак донеле спротивен заклучок. Но сепак треба да го знаеме фактот дека, поголемиот дел од истражувањата сметаат дека влијанијата на МНП се поволни.

Other Languages
asturianu: Multinacional
azərbaycanca: Transmilli şirkət
беларуская (тарашкевіца)‎: Транснацыянальная карпарацыя
català: Multinacional
español: Multinacional
euskara: Multinazional
français: Multinationale
한국어: 다국적 기업
Bahasa Indonesia: Perusahaan multinasional
italiano: Multinazionale
日本語: 多国籍企業
norsk nynorsk: Fleirnasjonalt selskap
oʻzbekcha/ўзбекча: Transmilliy korporatsiya
srpskohrvatski / српскохрватски: Multinacionalna korporacija
Tiếng Việt: Công ty đa quốc gia
中文: 跨國公司