Мултимедија

Мултимедија е начин на прикажување на одредена содржина со истовремено користење на текстови, звуци, видео клипови и музика. Содржините прикажани мултимедијално најдобро и најинтересно може да бидат пренесени и разбрани од луѓето за кои се наменети. Мултимедијалните компјутерски програми имаат содржина која е комбинација од текстови, слики, фотографии, звуци, анимации, видео клипови и линкови. Линкови се врски кои овозможуваат со едноставно кликање на нив корисникот да се "шета" низ содржините на мултимедијалната програма. Мултимедијални програми се на пример: образовниот софтвер, компјуерски игри, веб сајтовите, компјутерските симулации, енциклопедиите, програмите за презентација итн.

Терминологија

Терминот мултимедија е првпат употребен од пеачот и уметник Боб Голдстеин на промоција на неговото шоу во Саутхемптон, Лонг Ајленд, во јули 1966 година. Најверојатно Голдстеин знаел дека американскиот уметник Дик Хигинс две години предходно го употребил терминот „интермедија“.[1]

Other Languages
العربية: وسائط متعددة
asturianu: Multimedia
azərbaycanca: Multimedia
беларуская: Мультымедыя
български: Мултимедия
bosanski: Multimedija
català: Multimèdia
čeština: Multimédia
dansk: Multimedia
Deutsch: Multimedia
Ελληνικά: Πολυμέσα
English: Multimedia
español: Multimedia
Esperanto: Plurmedio
euskara: Multimedia
français: Multimédia
Gaeilge: Ilmheáin
galego: Multimedia
한국어: 멀티미디어
հայերեն: Մուլտիմեդիա
hrvatski: Multimedija
Bahasa Indonesia: Multimedia
íslenska: Margmiðlun
italiano: Multimedialità
עברית: מולטימדיה
ქართული: მულტიმედია
қазақша: Мультимедиа
Кыргызча: Мультимедиа
latviešu: Multivides
magyar: Multimédia
მარგალური: მულტიმედია
Bahasa Melayu: Multimedia
Nederlands: Multimedia
norsk: Multimedia
norsk nynorsk: Multimedia
олык марий: Мультимедий
ਪੰਜਾਬੀ: ਮਲਟੀਮੀਡੀਆ
پښتو: گڼرسنۍ
polski: Multimedia
português: Multimédia
română: Multimedia
русский: Мультимедиа
Scots: Multimedia
shqip: Multimedia
Simple English: Multimedia
slovenčina: Multimédiá
slovenščina: Večpredstavnost
српски / srpski: Мултимедија
srpskohrvatski / српскохрватски: Multimedija
suomi: Multimedia
svenska: Multimedia
Türkçe: Çoklu ortam
українська: Мультимедіа
Tiếng Việt: Đa phương tiện
中文: 多媒体