Мортадела

Италиjанска мортадела

Мортадела (итал. Mortadella) е дебела, заоблена, варена колбасица, го создале во Болоња во Италија.Оваа колбасица се прави од мешавина на свинско и телешко месо, сланина од различни зачини кои даваат спесифичен вкус. Понекогаш во колбасицата се додаваат состојки како што се чварки и др. Колбасицата се сече на тенки делови. Направена е во градот Болоња, покраината Емилија-Ромања. Денес е популарна во исхраната ширум Европа.


Other Languages
العربية: مرتديلا
беларуская: Мартадэла
català: Mortadel·la
čeština: Mortadela
Deutsch: Mortadella
emiliàn e rumagnòl: Murtadèla
English: Mortadella
español: Mortadela
euskara: Mortadela
français: Mortadelle
한국어: 모르타델라
հայերեն: Մորտադելա
hrvatski: Mortadela
עברית: מורטדלה
magyar: Mortadella
Napulitano: Murtarella
norsk: Mortadella
polski: Mortadela
português: Mortadela
русский: Мортаделла
Simple English: Mortadella di Bologna
српски / srpski: Мортадела
suomi: Mortadella
svenska: Mortadella
中文: 意式肉腸