Мом (митологија)

Мом со маска во раката, слика на таванот на театарот во Нант

Мом (грчки: Μῶμος) — божество на острата критика, обвинување, потсмев, презир, жалба и цензура во грчката митологија. Тој е персонификација на сатирата, исмејувањето, бог на писателите и поетите, зол дух на обвинувањето и нефер критиките. Во класичната уметност е претсавен како ја крева маската од своето лице. Негова спротивност била Ефимија.

Other Languages
azərbaycanca: Mom (mifologiya)
български: Мом
català: Momo
čeština: Mómos
Deutsch: Momos
Ελληνικά: Μώμος
English: Momus
Esperanto: Momo (dio)
français: Momos
한국어: 모모스
հայերեն: Մոմոս
Bahasa Indonesia: Momos
עברית: מומוס
Latina: Momus
lietuvių: Momas
Nederlands: Momus (mythologie)
日本語: モーモス
polski: Momos
português: Momo
русский: Мом
Simple English: Momus
српски / srpski: Мом
svenska: Momos (gud)
Türkçe: Momus
українська: Мом
Tiếng Việt: Momus
walon: Momosse
中文: 摩墨斯