Мокегва (регион)

Мокегва
Moquegua
регион
Река Мокегва
Река Мокегва
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба3 покраини и 20 окрузи
Најголем градИло
Главен градМокегва
Управа
 • ПретседателМарија Кристала Константинидес
Површина
 • Вкупна15.733,97 км2 (607,492 ми2)
Најг. вис.&100000000000037560000003.756 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2004 проц.)
 • Вкупно163.757
 • Густина0.10/км2 (0.27/ми2)
UBIGEO18
Повикувачки број053
ISO 3166PE-MOQ
Главни ресурсибакал, маслинка и www.regionmoquegua.gob.pe

Мокегва (Moquegua) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во јужниот дел од земјата, има излез на море и пристап до планинските предели на државата. Името на регионот е од кечуанско потекло и значи „мирно место“. Главен град на регионот е градот Мокегва.

Административна поделба

Регионот е поделен на три покраини и 20 окрузи. Покраините и главните градови се:

  • Генерал Санчез Серо ( Омате)
  • Ило ( Ило)
  • Марискал Нието ( Мокегва)
Other Languages
Bân-lâm-gú: Moquegua Khu
беларуская: Макегуа (рэгіён)
беларуская (тарашкевіца)‎: Макегуа (дэпартамэнт)
български: Мокегуа (регион)
한국어: 모케과주
Bahasa Indonesia: Region Moquegua
Latina: Moqueguensis
Bahasa Melayu: Wilayah Moquegua
Nederlands: Moquegua (regio)
日本語: モケグア県
norsk nynorsk: Moquegua-regionen
پنجابی: موکیوکوا
português: Moquegua (região)
Runa Simi: Muqiwa suyu
русский: Мокегуа
українська: Мокеґуа (регіон)