Мода

Модa е општ термин за популарен стил, особено за облека, обувки, модни додатоци, шминка, или мебел. "Мода" се однесува на еден специфичен, но сепак,често вообичаено тренд во врска со тоа како изгледа и се облекува еден човек, како и преовладувањето на стиловите во однесување. "Мода" обично се однесува на најновите креации направени од страна на дизајнери а кои се купени само од страна на мал број на луѓе, меѓутоа, често оние "модаи" се преведени на повеќе основани трендови.

Одамнешните западни патувачи , без разлика дали во Персија , Турција или Кина често го забележувале отсуството на промената на модата таму и набљудувачите од другите култури коментрирале за несоодветната брзна на менуваше на Западната мода по што многумина почувствуваа нестабилност и недостаток на ред во Западната култура . Секретарката јапонка Шогун му се пофали (не е сосема точно) на Шпанскиот посетител во 1609 година дека јапонскиот стил на облека не е сменет веке преку илјада години . меѓутоа вол Минг Кина , на пример има значителни докази за брзата промена на модата на Кинеската облека. Промената на костимите често зазема место понекогаш и во економската и во општествената промена (како во антички Рим и на средновековен Калифат), но потоа следи долг период без поголеми промени.

Следното нешто што се случи а го смени начинот на облекување беше технологијата . Со технологијата беше создадена машината за шиење и почна да се прави што поголемо прозивдоство. Како резултат на тоа , производството на облека стана полесно и поевтино , а исто така помогна и при порастот на еконимијата . Ова се случило во мавританска, Шпанија во текот на 8ми век , кога познатиот музичар Зириаб се претставил себеси во модерен стил на облека чија основа биле секојднњвни и сезонски настани од неговиот роден град Багдад и неговата сопствена инспирација од Кордоба во Ал-Андалус. Зираб ја инспирираше облеката на мажите и жените, а некои луѓе дури и велат дека го инспирирал и начинот на кој тие ги украсувале нивните куќи. Мажот кој ја носеше својата коса долга и на патец , сега ја носи нагоре и околу неа стои круна . Облеката на мажите исто така се смени , на пролет носаат по светли бои и бујни , широки алишта на лето и крзнени шапки на зима . меѓутоа мажите не беа единствените кои биле инспирирани од неговата мода , жените носеле марами на кои имало извезено текстови од неговите песни . може да се види дека Зирав навистина допрел до срцата на Шпанците и знае како да ги инспирира луѓето да се облекуваат и да бидат како него . Слични промени во модата се случиле и во Блискиот Исток од 11 век, по доаѓањето на Турците, кои ги претставиле стиловите облека од Централна Азија и Далечниот Исток.

Почетоците на навиките на европа за постојано и значително менување на стилот на облека може да бидеме прилично сигурни дека датираат од средината на 14ти век , во кој историчарите ги вклучуваат датите од кога Џејмс Лејвер и Фернанд Бродел почнале да ја следат западната мода .14-от век бил период во кој разликата меѓу половите почнал да стапува на сила. Некои делови од облеката се променила , облеките кои се зацврстувале со врквка сега се појавиле копчињата и се смениле со нив . Во овој период може да видиме како традиционалниот стил се сменил и се претворил во нов помодерен стил . Многу луѓе во тој период носеле големи , широки облеки и шилести обувки , но сфатиле дека сакаат ачишта кои самите ке си ги преработеле правејќи ги по теснни .

Најдраматичната случка била ненадејното драстично кратење и теснење на машките работнички алишта правејки ги со должина над колена кои едвај ги покривале нивните задници а во некои случаи ставале и додатоци на градите за да изгледале поголеми . Ова ја создаде специфичната Западна машка линија на горен дел изработен по мерка под кои се носат хеланки или пантолони.Стапката на промена на облеката значително се менуваше следниот век , и во машката мода и во женската , особено за облекувањето и за украсувањето на косата , стана подеднакво сложена и сменета. Историчарте на уметноста се способни да ни ја претстават модата во слики со зголемена доверба и прецизност. Првично промени во модата доведе до фрагментација на она што претходно имало многу слични стилови на облекување низ високите класи во Европа, како и развојот на различнни национални стилови. Овие останаа многу различни се додека контра-движење во 17-ти до 18-ти век не наметна слични стилови повторно, во најголем дел потекнуваат од Античкото управување на Франција .

Десет портрети од 16ти век на Германски или Италијански џентлмен покажал 10 различни шапки и во овој период националните разлики беа на свое ниво најизразени, откако Албрехт Дирер, истакнат по неговиот современ или мешан контраст од модите во Нирнберг и Бенетјем на крајот од 15ти ек . на крајот од овој век ,,Шпанскиот стил започнал да се врака кон синхронизацијата на европејците од високите класи , и по борбата во средината на 17 век, францускиот стил решително го презеде водството, и тој процес завршил во 18 век.Иако боите и дезените на текстилоѕ менувале од година во година, кроевите на палтата на еден господин и на должината на неговиот елек, или моделот на кој на фустанот на една дама и биле направени промени но за поспоро време .Машката мода во голема мера произлегуваат од воените модели, и промените во европски машката силуета се поттикнати од театрите на европската војна, каде што господата полицајци имале можности за да заработат белешки на странски стилови: како на пример е "Steinkirk" краватата или вратоврската.Четирите најголеми модни градови се назначени да бидат : Милан , Њујорк , Париз и Лондон . во сите овие градови се одржуваат модни недели , каде што дизајнерите ги изложуваат на публиката нивните нови колекции на облека а сите се газди на најголемите модни куќи и се познати по нивното големо влијание на светската мода. Модерните западњаци имаат достапен висок избор на облека. Она што човекот сака да го носи или го носи ја одразува неговата личност. Кога оние кои иаат висок статус во опѓеството почнат да носат различна облека , тогаш започнува нов моден тренд . Оние луѓе кои ги сакаат и почитуваат нив почнуваат да носат облека со сличен стил. Овој стил е создаден од ногу модни дизајнери низ целиот свет.

Модата можат да влијаат зависно од опшеството според годините , општествената класа , генерацијата, занимавањето и местоположбата каде живеат . На пример ако постар човек се облекува според модата на младите луѓе тој или пак таа може да изгледаат засмејувачки во очите и на младите и на старите луѓе. Терминот жртва на модата се мисли за некој кој зависно ги следи моменталните стилови и мода.Исто така е многу важно да се искаже благодарност на Источната мода. Во последниве години , Источната мода имаше многу силно влијание за влезот во светската мода и поп културата. Државите како Кина , Индија , и Пакистан имаат огромна текстилна индустрија , исто така тие и развиваат мода која е тесно поврзана со нивната култура. Модата од секогаш била инсрација за модните дизајнери низ цеиот свет . Секоја година се пуштаат во продажба нови колекции со ориентален и индиски влијанија. Славните личности на настанните на црвениот тепих ги подржуваат биндите и сарите.

Модна индустрија

Модната индустрија е производ на модерната ера.Пред средината на 19 век, повеќето облека била направена по мерка. За поединци таа била рачно изработена , или о како домашно производство или по налог од шивачи и кројачи. Од почетокот на 20ти век со зголемувањето на новата технологија како што е машината за шиење , зголемвањето на светскиот капитализам и развивањето на фабричкиот систем на производство , и и зголемувањето на бројот на продажни места како што се стоковните куќи- облеката значително почнала масивно да се произведува во стандардни величини и се продавале по не променлива – фиксна цена.

Иако модната индустрија за прв пат се развила во Европа и Америка ,во денешно време таа е интернационална- меѓународна и индустрија на светско ниво , со облека најчесто дизајнирана во една земја , рачно изработена во друга земја и продавана низ целиот свет. На пример американската модна компанија може да зема материјали од Кина , да ја скрои во Виетнам , да ја заврши во Италија и да ја пренесе со брод до складиштето во САД за продажба по трговските центеи и продавниците за облека на интернационално ниво.Модната индустрија отсекогаш била еден од најголемите работодавци во САД , и така и останува и во 21 век .

Сепак, вработувањето опадна значително како и производството на повеќе пресели во странство, особено во Кина. Бидејќи податоците на модната индустрија обично е пријавена за националните економии и изразена е во многу делови на индустријата посебни сектори, вкупните бројки за светското производство на текстил и облека е тешко да се добијат. Сепак, со која било мерка, индустријата се смета за значителен дел од светскиот економски капацитет.

Модната индустрија се состои од четири нивоа:производство на суровини и материјали, главно влакна и текстил, но, исто така, и кожа и крзно;производство на модни парчиња од страна на дизајнерите, производителите, изведувачите, и други;продажбата на мало; и разни форми на рекламирање и промоција. Овие нивоа се состојат од многу одделни, но меѓусебно зависни сектори, кои сите се посветени на целта за задоволување на побарувачката на потрошувачите за облека под услови што ке им овозможат на учесниците во оваа индустрија да работат со профит.


Other Languages
Afrikaans: Mode
Alemannisch: Mode
العربية: موضة
aragonés: Moda
asturianu: Moda
azərbaycanca: Dəb
বাংলা: ফ্যাশন
Bân-lâm-gú: Sî-sek
башҡортса: Мода
беларуская: Мода
беларуская (тарашкевіца)‎: Мода
भोजपुरी: फैशन
български: Мода
bosanski: Moda
brezhoneg: Giz
català: Moda
Cebuano: Urog
čeština: Móda
Cymraeg: Ffasiwn
dansk: Mode
Deutsch: Mode
eesti: Mood
Ελληνικά: Μόδα
English: Fashion
español: Moda
Esperanto: Modo
euskara: Moda
فارسی: مد (پوشاک)
Fiji Hindi: Fashion
føroyskt: Móti
Gaeilge: Faisean
galego: Moda
ગુજરાતી: ફેશન
한국어: 패션
हिन्दी: फैशन
hrvatski: Moda
Ilokano: Moda
Bahasa Indonesia: Mode
íslenska: Tíska
italiano: Moda
עברית: אופנה
Basa Jawa: Fèsyen
ქართული: მოდა
қазақша: Сән
Kiswahili: Mitindo
Kreyòl ayisyen: Mòd
Кыргызча: Мода
Latina: Moda
latviešu: Mode
Lëtzebuergesch: Moud
lietuvių: Mada
Limburgs: Mode
Lingua Franca Nova: Moda
Livvinkarjala: Moudu
magyar: Divat
മലയാളം: ഫാഷൻ
مصرى: موضه
Bahasa Melayu: Fesyen
မြန်မာဘာသာ: ဖက်ရှင်
Nederlands: Mode
Nedersaksies: Moede
नेपाल भाषा: फेसन
norsk: Mote
norsk nynorsk: Mote
occitan: Mòda
oʻzbekcha/ўзбекча: Moda
ਪੰਜਾਬੀ: ਫ਼ੈਸ਼ਨ
پنجابی: فیشن
polski: Moda (styl)
português: Moda
română: Modă
русиньскый: Мода
русский: Мода
Scots: Fashion
Setswana: Feshene
shqip: Moda
sicilianu: Moda
සිංහල: විලාසිතා
Simple English: Fashion
slovenčina: Móda
slovenščina: Moda
کوردی: فاشن
српски / srpski: Moda
srpskohrvatski / српскохрватски: Moda
suomi: Muoti
svenska: Mode
Tagalog: Moda
தமிழ்: ஒய்யாரம்
Türkçe: Moda
українська: Мода
اردو: روائش
Tiếng Việt: Thời trang
Winaray: Moda
吴语: 时装
ייִדיש: מאדע
粵語: 時裝
中文: 時裝