Меѓународен сојуз за чиста и применета хемија

Меѓународна унија за чиста и применета хемија
International Union of Pure and Applied Chemistry
IUPAC.svg
Лого
КратенкаIUPAC
ГеслоУнапредување на хемијата ширум светот
Основана1919; пред 100 години (1919)
Типмеѓународна организација за стандардизација во хемијата
Седиштеiupac.org

Меѓународниот сојуз за чиста и применета хемија или МУЧПХ (англиски: International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) — меѓународно здружение на национални организации од областа на хемијата кое се занимава со стандардизација на терминологија и номенклатурата во хемијата, но и во другите природни науки. Врши и стандардизација на атомските маси на елементите, како и именување на новооткриените хемиски елементи. Исто така се занимава со подобрување на образованието во природните науки.

Поврзано

  • Меѓународен сојуз за чиста и применета физика
  • Меѓународен совет за наука
Other Languages
Afrikaans: IUSTC
bosanski: IUPAC
Cymraeg: IUPAC
Esperanto: IUPAK
euskara: IUPAC
فارسی: آیوپاک
galego: IUPAC
Ido: IUPAK
lumbaart: IUPAC
magyar: IUPAC
Bahasa Melayu: IUPAC
Nederlands: IUPAC
Nordfriisk: IUPAC
Runa Simi: IUPAC
shqip: IUPAC
srpskohrvatski / српскохрватски: Međunarodna unija za čistu i primenjenu hemiju
suomi: IUPAC
українська: IUPAC
Tiếng Việt: IUPAC
吴语: 优八克