Мехмет Али Шахин

Мехмет Али Шахин
Mehmet Ali Şahin
Mehmet Ali Sahin.jpg
Претседател на Собранието на Турција
На должноста
Стапил
9 август 2009
ПретходникКоксал Топтан
Лични податоци
Роден(а)септември 16 1950 (1950-09-16) (68 г.)
Овачик, Карабук, Турција[1]
ПартијаПартија на правдата и развојот

Мехмет Али Шахин (роден на 16 септември 1950 во Карабук) е турски политичар и актуелен Претседател на Собранието на Турција[1].

Тој бил член на парламентот во три мандати, избран од страна на владејачката Партија на правдата и развојот. Претходно ја извршувал функцијата заменик-премиер, министер за правда и министер на спортот[1]. Претходно тој бил градоначалник на Фатих[1][2].

По професија, Шахин е адвокат, дипломиран правник на Истанбулскиот универзитет.

Оженет е и има четири деца[1].

  • Наводи

Наводи

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Mehmet Ali Şahin artık protokolde iki numara“, Radikal, 5 август 2009 (посет. 5 август 2009 г). (на Turkish)
  2. Newspaper Radikal (турски)
Other Languages
Nederlands: Mehmet Ali Şahin
português: Mehmet Ali Şahin