Мехмет Али Агџа

Мехмет Али Агџа
Mehmet Ali Ağca
Роденјануари 9 1958 (1958-01-09) (61 г.)
Турција
ПресудиНеуспешен атентат врз римскиот папа Јован Павле Втори
murder Убиство на новинарот Абди Ипекчи
КазнаДоживотен затвор во Италија; 10 години затвор во Турција
СтатусОслободен

Мехмет Али Агџа (роден на 9 јануари 1958 во село Исмаили) е турски активист[1][2], убиец на левичарскиот новинар Абди Ипекчи на 1 февруари 1979 година и атентатор на римскиот папа Јован Павле II на 13 мај 1981 година, откако претходно побегнал од турскиот затвор.

По отслужување на 19 години затвор во Италија, тој бил депортиран во Турција, каде повторно се нашол во затвор. На 18 јануари 2010 година бил пуштен на слобода[3].

Самиот Агџа себе си се опишува како платеник, со ниту една политичка ориентација, иако е познато дека бил припадник на турската ултранационалистичка организација Сиви волци.

  • Наводи

Наводи

  1. Freedman, Robert Owen, The Middle East from the Iran-Contra affair to the Intifada, (Syracuse University Press, 1991), 396; "Demirag was known as an admirer of Mehmet Ali Agca, the Turk that shot and wounded Pope John Paul II in 1981."
  2. Weigel, George, Witness to Hope: The Biography of Pope John Paul II, (HarperCollins Publisher, 1999), 397.
  3. Man who shot pope released from prison“, 18 јануари 2010 (посет. 18 јануари 2010 г).


Other Languages
العربية: محمد علي أغا
azərbaycanca: Mehmet Əli Ağca
беларуская: Мехмет Алі Агджа
български: Мехмет Али Агджа
čeština: Mehmet Ali Ağca
Esperanto: Mehmet Ali Ağca
français: Mehmet Ali Ağca
Bahasa Indonesia: Mehmet Ali Agca
íslenska: Mehmet Ali Ağca
Basa Jawa: Mehmet Ali Ağca
lietuvių: Mehmet Ali Ağca
مازِرونی: محمدعلی آغجای
Nederlands: Mehmet Ali Ağca
português: Mehmet Ali Ağca
Simple English: Mehmet Ali Ağca
slovenčina: Mehmet Ali Ağca
slovenščina: Mehmet Ali Ağca
српски / srpski: Мехмет Али Агџа
srpskohrvatski / српскохрватски: Mehmet Ali Ağca
українська: Мехмет Алі Агджа
Tiếng Việt: Mehmet Ali Ağca