Метро Манила

Метро Манила
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група)
 • Вкупно11,099,800 (2.007)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-00
Покраини
Градови16
Општини1
Барангаи1694
Конг. окрузи27
ЈазициФилипински, Англиски, други

Метро Манила (филипински: Kalakhang Maynila) или Национален престолнински регион (филипински: Pambansang Punong Rehiyon) е метрополитенска област на лавниот град на Филипините, Манила. Во Азија е втор по населеност. На Филипините постојат уште 2 метро области и тоа Метро Себу и Метро Давао.

Other Languages
asturianu: Gran Manila
brezhoneg: Metro Manila
català: Metro Manila
Cebuano: Metro Manila
čeština: Metro Manila
Chavacano de Zamboanga: Metro Manila
Deutsch: Metro Manila
English: Metro Manila
español: Gran Manila
Esperanto: Manila Metropolo
euskara: Manila Handia
français: Grand Manille
hrvatski: Metro Manila
Ilokano: Metro Manila
Bahasa Indonesia: Metro Manila
interlingua: Metro Manila
Kapampangan: Keragulang Menila
Latina: Metro Manila
Bahasa Melayu: Metro Manila
မြန်မာဘာသာ: မက်ထရို မနီလာ
Pangasinan: Metro Manila
português: Grande Manila
Simple English: Metro Manila
српски / srpski: Метро Манила
svenska: Metro Manila
Türkçe: Metro Manila
vèneto: Gran Manila
Tiếng Việt: Vùng đô thị Manila