Метрополис (филм)

Метрополис

Метрополис е германски научно фантастичен филм поместен во футуристичка урбана дистопија. Објавен во 1927, тоа е црно-бел нем филм режиран од Фриц Ланг.

Сценариото е напишано од Ланг и неговата сопруга Теа фон Харбоу според романот од 1926 на вон Харбоу.Other Languages
Bân-lâm-gú: Metropolis
català: Metropolis
čeština: Metropolis
Ελληνικά: Μετρόπολις
Esperanto: Metropolis
galego: Metropolis
Bahasa Melayu: Metropolis (filem)
Nederlands: Metropolis (film)
русский: Метрополис
Simple English: Metropolis (movie)
slovenščina: Metropolis (film)
српски / srpski: Метрополис (филм)
srpskohrvatski / српскохрватски: Metropolis (film, 1927)
українська: Метрополіс (фільм)