Метонимија

Фигури
Фигури на значењето (тропи)
  • Тропи на зборовите
Фигури на формата

Метонимија е замена на зборови, односно преносна употреба на зборовите врз основа на зависна врска меѓу два пoима од стварноста. Таа ја опфаќа употребата на еден збор наместо друг за лица, предмети или појави што се во меѓусебна, надворешна или внатрешна врска. Притоа значењето на едниот збор се пренесува врз другиот збор. Во функција на метонимија се јавува само именката, како и составите од придавка и именка.

пр.

Градот беше разбеснет. Со значење: Граѓаните беа разбеснети.
Сето село беше излезено пред порти. =селаните
Не заборавај ја лулката своја. =родното местоOther Languages
العربية: كناية
azərbaycanca: Metonimiya
беларуская: Метанімія
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэтанімія
български: Метонимия
català: Metonímia
čeština: Metonymie
Cymraeg: Trawsenwad
dansk: Metonymi
Deutsch: Metonymie
Ελληνικά: Μετωνυμία
English: Metonymy
español: Metonimia
Esperanto: Metonimio
euskara: Metonimia
فارسی: کنایه
français: Métonymie
galego: Metonimia
贛語: 轉喻
한국어: 환유
हिन्दी: उपलक्षण
hrvatski: Metonimija
Bahasa Indonesia: Metonimia
interlingua: Metonymia
íslenska: Nafnskipti
italiano: Metonimia
עברית: מטונימיה
қазақша: Метонимия
Кыргызча: Метонимия
Latina: Metonymia
magyar: Metonímia
Nederlands: Metonymie
日本語: 換喩
norsk: Metonymi
norsk nynorsk: Metonymi
oʻzbekcha/ўзбекча: Metonimiya
ਪੰਜਾਬੀ: ਮੈਟੋਨਮੀ
polski: Metonimia
português: Metonímia
română: Metonimie
русский: Метонимия
саха тыла: Метонимия
Scots: Metonymy
shqip: Metonimia
sicilianu: Mitunìmia
Simple English: Metonymy
slovenčina: Metonymia
slovenščina: Metonimija
српски / srpski: Метонимија
srpskohrvatski / српскохрватски: Metonimija
suomi: Metonymia
svenska: Metonymi
தமிழ்: ஆகு பெயர்
татарча/tatarça: Метонимия
українська: Метонімія
Tiếng Việt: Hoán dụ
粵語: 借喻
中文: 轉喻