Месје 95

Месје 95


СоѕвездиеЛав
ЕпохаЈ2000.0
Положба
Положбен агол13°
Податоци од набљудување
Вид на објектспирална галаксија
Морфолошки видSBb
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,5
Површински сјај13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии7,4' x 5'
Историја
ОткривачПјер Мешен
Откриена20 март 1781
Алтернативни ознакиM 95, UGC 5850, MCG 2-28-1, CGCG 66-4, IRAS 10413+1158

Месје 95 (Messier 95, M95) или NGC 3351спирална галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Месје 95 (Messier 95) и NGC 3351 се споменува и како M 95, UGC 5850, MCG 2-28-1, CGCG 66-4, IRAS 10413+1158.

Other Languages
Afrikaans: Messier 95
العربية: مسييه 95
azərbaycanca: NGC 3351
Bân-lâm-gú: Messier 95
беларуская: M95 (аб’ект Месье)
беларуская (тарашкевіца)‎: M95
български: M95
bosanski: Messier 95
català: Messier 95
čeština: Messier 95
corsu: M95
Deutsch: Messier 95
Ελληνικά: Μεσιέ 95
English: Messier 95
Esperanto: M95
فارسی: مسیه ۹۵
français: M95 (galaxie)
한국어: 메시에 95
hrvatski: Messier 95
Bahasa Indonesia: Messier 95
עברית: M95
ქართული: მესიე 95
Lëtzebuergesch: Messier 95
lietuvių: Mesjė 95
magyar: Messier 95
Malagasy: Messier 95
مازِرونی: مسیه ۹۵
Nederlands: Messier 95
日本語: M95 (天体)
norsk: Messier 95
polski: Messier 95
português: Messier 95
română: Messier 95
slovenčina: Messier 95
српски / srpski: Месје 95
srpskohrvatski / српскохрватски: Messier 95
suomi: Messier 95
svenska: Messier 95
Türkçe: Messier 95
українська: Мессьє 95
Tiếng Việt: Messier 95