Месје 84

Месје 84


СоѕвездиеДевица
ЕпохаЈ2000.0
Положба
Положбен агол135°
Податоци од набљудување
Вид на објектелиптична галаксија
Морфолошки видE1
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,1
Површински сјај13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии6,5' x 5,6'
Историја
ОткривачПјер Мешен
Откриена18 март 1781
Други ознакиM 84, UGC 7494, MCG 2-32-34, VCC 763, 3C 272.1, CGCG 70-58, IRAS 12224+1309, Markarian chain

NGC 4374 е елиптична галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4374 се споменува и како M 84, UGC 7494, MCG 2-32-34, VCC 763, 3C 272.1, CGCG 70-58, IRAS 12224+1309, Markarian chain.

Other Languages
Afrikaans: Messier 84
العربية: مسييه 84
azərbaycanca: M 84
Bân-lâm-gú: Messier 84
беларуская: M84 (аб’ект Месье)
беларуская (тарашкевіца)‎: M84
български: M84
bosanski: Messier 84
català: Messier 84
čeština: Messier 84
corsu: M84
Deutsch: Messier 84
Ελληνικά: Μεσιέ 84
English: Messier 84
Esperanto: M84
فارسی: مسیه ۸۴
français: M84 (galaxie)
한국어: 메시에 84
hrvatski: Messier 84
Bahasa Indonesia: Messier 84
עברית: M84
Lëtzebuergesch: Messier 84
lietuvių: Mesjė 84
magyar: Messier 84
Malagasy: NGC 4374
مازِرونی: مسیه ۸۴
Nederlands: Messier 84
日本語: M84 (天体)
norsk: Messier 84
occitan: Messier 84
polski: Messier 84
português: Messier 84
română: Messier 84
Simple English: Messier 84
slovenčina: Messier 84
српски / srpski: Месје 84
srpskohrvatski / српскохрватски: Messier 84
suomi: Messier 84
svenska: Messier 84
Türkçe: Messier 84
українська: Мессьє 84
中文: M84