Месје 22

Месје 22


СоѕвездиеСтрела
ЕпохаЈ2000.0
Положба
Ректасцензија18 ч 36 м 24,2 с
Деклинација-23° 54' 10""
Податоци од набљудување
Вид на објектзбиено ѕвездено јато
Морфолошки видVII
Привиден сјај
(видлив)
5,2
Физички податоци
Привидни димензии32' x ?'
Историја
ОткривачЈохан Абрахам Иле
Откриена26 август 1665
Алтернативни ознакиM 22, GCL 99, ESO 523-SC4

Месје 22 (NGC 6656) — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6656 се споменува и како Messier 22, M 22, GCL 99, ESO 523-SC4.

Other Languages
Afrikaans: Messier 22
العربية: مسييه 22
azərbaycanca: NGC 6656
Bân-lâm-gú: Messier 22
беларуская: M22 (аб’ект Месье)
беларуская (тарашкевіца)‎: M22
български: M22
bosanski: Messier 22
català: Messier 22
čeština: Messier 22
corsu: M22
Deutsch: Messier 22
Ελληνικά: Μεσιέ 22
English: Messier 22
Esperanto: M22
فارسی: مسیه ۲۲
français: M22
한국어: 메시에 22
hrvatski: Messier 22
Bahasa Indonesia: Messier 22
עברית: M22
Lëtzebuergesch: Messier 22
lietuvių: Mesjė 22
magyar: Messier 22
മലയാളം: മെസ്സിയർ 22
مازِرونی: مسیه ۲۲
Nederlands: Messier 22
日本語: M22 (天体)
português: Messier 22
română: Messier 22
slovenčina: Messier 22
српски / srpski: Месје 22
srpskohrvatski / српскохрватски: Messier 22
suomi: Messier 22
svenska: Messier 22
Türkçe: Messier 22
українська: Мессьє 22
Tiếng Việt: Messier 22
中文: M22 (星團)