Месје 103

Месје 103


СоѕвездиеКасиопеја
ЕпохаЈ2000.0
Положба
Ректасцензија1 ч 33 м 23 с
Деклинација+ 60° 39' 30"
Податоци од набљудување
Вид на објектрасеано ѕвездено јато
Морфолошки видIII2p
Привиден сјај
(видлив)
7,4
Физички податоци
Привидни димензии6' x ?'
Историја
ОткривачПјер Мешен
Откриенааприл 1781
Алтернативни ознакиM 103, OCL 326

Месје 103 (NGC 581) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 581 се споменува и како Messier 103, M 103, OCL 326.

Other Languages
Afrikaans: Messier 103
العربية: مسييه 103
azərbaycanca: NGC 581
Bân-lâm-gú: Messier 103
беларуская: M103 (аб’ект Месье)
беларуская (тарашкевіца)‎: M103
български: M103
bosanski: Messier 103
català: Messier 103
čeština: Messier 103
corsu: M103
Deutsch: Messier 103
Ελληνικά: Μεσιέ 103
English: Messier 103
Esperanto: M103
فارسی: مسیه ۱۰۳
français: M103
한국어: 메시에 103
հայերեն: Մեսյե 103
hrvatski: Messier 103
Bahasa Indonesia: Messier 103
עברית: M103 (צביר)
Lëtzebuergesch: Messier 103
lietuvių: Mesjė 103
magyar: Messier 103
مازِرونی: مسیه ۱۰۳
Nederlands: Messier 103
日本語: M103 (天体)
polski: Messier 103
português: Messier 103
română: Messier 103
русский: M 103
slovenčina: Messier 103
српски / srpski: Месје 103
srpskohrvatski / српскохрватски: Messier 103
svenska: Messier 103
Türkçe: Messier 103
українська: Мессьє 103
Tiếng Việt: Messier 103