Менструален циклус

Менструален циклус
Figure 28 02 07.jpg
Физиолошки промени прикажани за време на менструален циклус.
Податоци
ЛатинскиMensis
СтарогрчкиGaster

Менструалниот циклус е процес во кој се исфрлаат неоплодените (изумрените) јајце-клетки од претходниот циклус заедно со слузта, од матката. Првата менструација го означува и почетокот на овулацијата во женското тело и е знак дека жената може да забремени. Ако жената не забремени ендометриумот и неоплодената јајце-клетка се одделуваат од матката, се распаѓаат и ја напуштаат матката во форма на менструално крварење, кое минува низ грлото на матката и вагината. Менструалниот период е само дел од месечниот менструален циклус на жената, циклус од физиолошки промени, кои можат да се појават кај плодните лица од женски пол.

Other Languages
Alemannisch: Menstruationszyklus
العربية: دورة شهرية
azərbaycanca: Heyz
français: Cycle menstruel
한국어: 월경 주기
हिन्दी: मासिक धर्म
italiano: Ciclo mestruale
ಕನ್ನಡ: ಋತುಚಕ್ರ
Kreyòl ayisyen: Sik menstriyèl
Bahasa Melayu: Kitaran haid
Nederlands: Menstruatiecyclus
português: Ciclo menstrual
română: Ciclu menstrual
Runa Simi: K'ikuy
Simple English: Menstrual cycle
slovenščina: Menstruacijski ciklus
srpskohrvatski / српскохрватски: Menstrualni ciklus
Basa Sunda: Siklus ménstruasi
татарча/tatarça: Менструаль цикл
తెలుగు: ఋతుచక్రం
Tiếng Việt: Chu kỳ kinh nguyệt
中文: 月經週期