Менаџмент

Менаџментот според човековата и деловната организациска дејност, може да се дефинира како чин на дејствување на луѓето со цел да остварат посакувани цели. Менаџментот вклучува планирање, организирање, екипирање, водење или насочување, како и контролирање и организирање (група на едно или повеќе лица) или обид за остварување цел. Вештината подразбира користење и манипулирање на човечки ресурси, финансиски ресурси, технолошки ресурси и природни ресурси. Менаџментот може, исто така, да се однесува на личност или луѓе кои го вршат чинот на управување.

Етимологија и дефиниции

Англискиот глагол „manage“ доаѓа од италијанскиотmaneggiare“ (се справува, раководи, контролира, ракува), кој пак доаѓа од латинскиотmanus“ (рака). Францускиот збор mesnagement (подоцна management) имаше влијание врз развојот и значењето на англискиот збор management во 17 и 18 век.

Дефиниција 1: Организација и координација на активностите на едно претпријатие во согласност со одредени политики со цел остварување јасно дефинирани цели. Менаџментот често се смета како фактор на производство со помош на машини, материјали и пари. Според менаџмент гуруто Петар Дракер (1909 – 2005 г.), основната задача на менаџментот се состои од две работи: маркетинг и иновација. Појавата на практиката на модерниот менаџмент се должи на едно испитување од 16 век во врска со неефикасноста и падовите на одредени претпријатија, спроведено од англискиот државник Сер Томас Мор (1478-1535 г.).

Дефиниција 2: Директори и менаџери кои имаат моќ и обврска да донесуваат одлуки со цел да управуваат едно претпријатие. Како дисциплина, менаџментот се состои од испреплетени функции на формулирање корпоративна политика и организирање, планирање, контролирање и насочување на ресурсите на фирмата со цел да се остварат политичките цели. Големината на менаџментот може да варира од една личност во мала фирма до стотици или илјадници менаџери на мултинационални компании. Во големите фирми политиката ја формулира одборот на претседатели, а понатаму ја спроведува главниот извршител. Некои бизнис аналитичари и финансиери се согласуваат дека најбитно е еден менаџер да има квалитет и искуство во проценувањето на моменталната и идната вредност на организациите.

Other Languages
العربية: إدارة
অসমীয়া: ব্যৱস্থাপনা
asturianu: Alministración
azərbaycanca: Menecment
Bân-lâm-gú: Koán-lí-ha̍k
беларуская: Менеджмент
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэнэджмэнт
български: Мениджмънт
Boarisch: Management
bosanski: Menadžment
brezhoneg: Management
català: Gestió
čeština: Management
Cymraeg: Rheolaeth
dansk: Ledelse
Deutsch: Management
eesti: Juhtimine
Ελληνικά: Διαχείριση
English: Management
euskara: Kudeaketa
فارسی: مدیریت
français: Management
한국어: 경영
हिन्दी: प्रबन्धन
hrvatski: Menadžment
Bahasa Indonesia: Manajemen
italiano: Management
עברית: ניהול
ქართული: მენეჯმენტი
қазақша: Менеджмент
Kiswahili: Usimamizi
Кыргызча: Менеджмент
latviešu: Vadībzinība
lietuvių: Vadyba
Limburgs: Bedriefsveuring
magyar: Menedzsment
Bahasa Melayu: Pengurusan
Mirandés: Admenistraçon
монгол: Менежмент
မြန်မာဘာသာ: စီမံခန့်ခွဲခြင်း
Nederlands: Management
नेपाली: व्यवस्थापन
日本語: 経営管理論
Norfuk / Pitkern: Manajement
norsk: Ledelse
oʻzbekcha/ўзбекча: Menejment
پښتو: سمبالښت
polski: Zarządzanie
português: Administração
română: Management
русский: Менеджмент
Scots: Management
shqip: Menaxhimi
sicilianu: Amministraturi
Simple English: Management
slovenčina: Plánovanie
slovenščina: Menedžment
српски / srpski: Руковођење
srpskohrvatski / српскохрватски: Menadžment
svenska: Management
Tagalog: Pamamahala
தமிழ்: மேலாண்மை
тоҷикӣ: Мудирият
Türkçe: İşletme
українська: Менеджмент
اردو: نظامت
Tiếng Việt: Quản lý
ייִדיש: פירערשאפט
žemaitėška: Vadība
中文: 管理学