Мелено месо

Колбаси правени од мелено месо

Мелено месо  е месо ситно сецкано во мелница за месо или со нож.

Заедничко во сите типови на мелено месо е мелено говедско месо, но може да содржи  свинско, јагнешко и пилешко. Во Јужна Азија,  овчото и козјо месо исто така може да се мелат.

Безбедност на храната

Меленото месо се смета дека е понебезбедно од сецкани парчиња месо. Ако не се готви доволно долго може да доведе до труење. Во целите парчиња месо, внатрешноста на месото е стерилна дури и пред готвење. Кога месото е мелено,има поголема можност за бактериска контаминација. Ако јунешкото не е добро приготвено, постои значителни шанси дека патогените бактерии ќе преживеат и може да предизвикаат болест, бидејќи при затоплување бактериите се размножуваат брзо.[1][2] [3]

Other Languages
Afrikaans: Maalvleis
العربية: لحم مفروم
বাংলা: কিমা
беларуская: Фарш
български: Кайма
català: Carn picada
dansk: Hakkekød
Deutsch: Hackfleisch
eesti: Hakkliha
Ελληνικά: Κιμάς
English: Ground meat
español: Carne picada
Esperanto: Viandhaketaĵo
euskara: Haragi xehetu
français: Viande hachée
한국어: 다짐육
Bahasa Indonesia: Daging cincang
italiano: Carne macinata
Lingua Franca Nova: Carne moleda
मैथिली: कीमा
മലയാളം: കീമ
Bahasa Melayu: Daging kisar
Nederlands: Gehakt
日本語: 挽肉
norsk: Kjøttdeig
ਪੰਜਾਬੀ: ਕੀਮਾ
русский: Фарш
Simple English: Ground meat
српски / srpski: Faširano meso
suomi: Jauheliha
svenska: Köttfärs
Türkçe: Kıyma
українська: Фарш
اردو: قیمہ
West-Vlams: Gekapt
粵語: 肉崧
中文: 絞肉