Мексико
English: Mexico

Обединети Мексикански Држави
Estados Unidos Mexicanos [1][2]
(шпански)
Знаме Државен грб
Национален печат:
Печат на Обединетите Мексикански Држави
Главен град
(и најголем)
Мексико Сити
19°03′N 99°22′W / 19°03′N 99°22′W / 19.050; -99.367
Службен јазик шпански [3][4]
Признаени регионални јазици 62 месни америдијански јазици[5]
Демоним Мексиканец/Мексиканка
Уредување Федерална претседателска
уставна република[6]
 •  Претседател Енрике Пења Нјето
 •  Секретар за внатрешни работи Мигел Анхел Осорио Чонг
 •  Претседател на Врховниот суд Хуан Силва Меза
Законодавство Конгрес
 •  Горен дом Сенат
 •  Долен дом Комора на делегати
Независност од Шпанија 
 •  објавена на 16 септември 1810 
 •  признаена на 27 септември 1821 
Површина
 •  Вкупна 1.972.550 км2 (15-то место по големина на површината којашто ја зафаќа)
 •  Вода (%) 2.5
Население
 •  Попис 2010 112,322,757[7] (11-то место по бројот на населението во светот)
 •  Густина 57 жит/км2 (142-та држава по густина на население во светот)
БДП (ПКМ) проценка за 2011 г.
 •  Вкупен $1.629 милијарди[8] (11-то место по бројот на БДП)
 •  По жител $15,113[9] (58-та)
БДП (номинален) проценка за 2011 г.
 •  Вкупно $1.041 милијарди[8] (13-та)
 •  По жител $9,489[8] (58-то место)
Џиниев коеф. (2010)47.2[10]
висок
ИЧР (2013) 0.756[11]
висок · 71ва
Валута Пезос (MXN)
Часовен појас Официјални мексикански временски зони (UTC-8 до −6)
 •  (ЛСВ) варира (UTC-7 до −5)
Се вози на десна страна
НДД .mx
Повик. бр. +52

Мексико, официјално Обединети Мексикански Држави ацтечки: Mexihco Tlacetililli Tlahtohcayotl шпански: ) — федеративна уставна република во Северна Америка. Државата на север се граничи со САД, на југ и на запад излегува на Тихиот Океан, на југоистокот се граничи со Гватемала, Белизе и Карипското Море, а на истокот излегува на Мексиканскиот Залив[12]. Мексико се простира на површина од 2 милиони километри квадратни ( повеќе од 760.000 милји[2] ) со што е петта држава по големина во Америка според вкупната површина и 14-тата најголема независна нација во светот. Со популација од 111 милиони граѓани го зазема 11-тото место според густината на населението во светот[2] а тоа ја прави и најпопуларна Хиспанофонска држава. Мексико е федерација составена од 31 држава и еден Федерален округ, главниот град Мексико Сити.

Во Предколумбиска Мезоамерика (територијата на којашто денес се простира Мексиско) многу од тамошните култури прераснале во напредни цивилизации како што се: Олмеците, Толтеците, Теотиваканите, Запотеците, Маите и Ацтеките пред нивниот контакт со Европејците. Во 1521 година, Шпанија ја освоила и ја колонизирала територијата во Теночтитлан, којашто била сметана за Поткралство Нова Шпанија. Подоцна, истата територија била преименувана во Мексико веднаш по признавањето на независноста во 1821 година. Периодот по прогласувањето на независноста бил окарактеризиран со економска нестабилност, Мексиканско-американската војна, Обединетите Држави отстапиле дел од територијата на Мексико, потоа со, Граѓанската војна, со две кралства и една домашна диктатура. Домашната диктатура кулминирала со Мексиканската Револуција во 1910 година, а потоа и со продолжување на Уставот од 1917 година и откривање на тогашниот политички систем во државата. На изборите во 2000 година за првпат претседателството од Институционално-револуционерната партија го освои опозициската партија.

Мексико е еден од најголемите економски и регионални сили[13][14], од 1994 година е првата членка од Латинска Америка во Организацијата за економска соработка и развој(ОЕСР), и полека но сигурно го покачува приходот во државата [15]. Мексико се смета за една од новите индустријализирани држави[16][17][18][19] со големи потенцијали[20]. Го зазема тринаесетото место според најголемиот номинален БДП и единаесетото место според најголемиот паритет на куповна моќ. Економијата е цврсто поврзана со партнерите на Северноамериканската зона на слободна трговија (НАФТА), а особено со Обединетите Нации[21][22]. Мексико се рангира на петтото место во светот и на првото место во Америка во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО со 31 локација[23][24][25] , а во 2007 година беше на 10-тото место според листата на најпосетени држави со 21,4 милиони меѓународни посети[26].

Содржина

Other Languages
Acèh: Mèksiko
Адыгэбзэ: Мексикэ
адыгабзэ: Мексикэ
Afrikaans: Meksiko
Alemannisch: Mexiko
አማርኛ: ሜክሲኮ
Ænglisc: Mexico
العربية: المكسيك
aragonés: Mexico
ܐܪܡܝܐ: ܡܟܣܝܩܘ
arpetan: Mexique
asturianu: Méxicu
Avañe'ẽ: Méhiko
Aymar aru: Mïxiku
azərbaycanca: Meksika
تۆرکجه: مکزیک
Bali: Méksiko
bamanankan: Mɛkisiki
বাংলা: মেক্সিকো
Bân-lâm-gú: Be̍k-se-ko
башҡортса: Мексика
беларуская: Мексіка
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэксыка
भोजपुरी: मैक्सिको
Bikol Central: Mehiko
Bislama: Mexico
български: Мексико
Boarisch: Mexiko
བོད་ཡིག: མེག་སི་ཀོ།
bosanski: Meksiko
brezhoneg: Mec'hiko
буряад: Мексикэ
català: Mèxic
Чӑвашла: Мексика
Cebuano: Mehiko
čeština: Mexiko
Chamoru: Meksiku
Chavacano de Zamboanga: México
Chi-Chewa: Mexico
chiShona: Mexico
corsu: Messicu
Cymraeg: Mecsico
dansk: Mexico
davvisámegiella: Meksiko
Deitsch: Mexiko
Deutsch: Mexiko
ދިވެހިބަސް: މެކްސިކޯ
Diné bizaad: Naakaii Bikéyah
dolnoserbski: Mexiko
डोटेली: मेक्सिको
eesti: Mehhiko
Ελληνικά: Μεξικό
emiliàn e rumagnòl: Mèsic
English: Mexico
эрзянь: Мексика
español: México
Esperanto: Meksiko
estremeñu: Méjicu
euskara: Mexiko
eʋegbe: Mexico
فارسی: مکزیک
Fiji Hindi: Mexico
føroyskt: Meksiko
français: Mexique
Frysk: Meksiko
furlan: Messic
Gaeilge: Meicsiceo
Gaelg: Meksico
Gagauz: Meksika
Gàidhlig: Meagsago
galego: México
ГӀалгӀай: Мексика
贛語: 墨西哥
گیلکی: مکزیک
ગુજરાતી: મેક્સિકો
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌼𐌰𐌹𐌷𐌹𐌺𐍉
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: मेक्सिको
客家語/Hak-kâ-ngî: Me̍t-sî-kô
한국어: 멕시코
Hawaiʻi: Mekiko
հայերեն: Մեքսիկա
हिन्दी: मेक्सिको
hornjoserbsce: Mexiko
hrvatski: Meksiko
Ido: Mexikia
Ilokano: Mehiko
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মেক্সিকো
Bahasa Indonesia: Meksiko
interlingua: Mexico
Interlingue: Mexico
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᒦᒃᓰᖂ
Iñupiak: Mexiqo
Ирон: Мексикæ
isiXhosa: Mexico
isiZulu: IMekisiko
íslenska: Mexíkó
italiano: Messico
עברית: מקסיקו
Jawa: Mèksiko
kalaallisut: Mexico
ಕನ್ನಡ: ಮೆಕ್ಸಿಕೋ
Kapampangan: Mexico
къарачай-малкъар: Мексика
ქართული: მექსიკა
kaszëbsczi: Meksyk
қазақша: Мексика
kernowek: Meksiko
Kinyarwanda: Megizike
Kiswahili: Mexiko
коми: Мексика
Kreyòl ayisyen: Meksik
kurdî: Meksîk
Кыргызча: Мексика
кырык мары: Мексика
Ladino: Meksiko
لۊری شومالی: مکزیک
latgaļu: Meksika
Latina: Mexicum
latviešu: Meksika
Lëtzebuergesch: Mexiko
лезги: Мексика
lietuvių: Meksika
Ligure: Méscico
Limburgs: Mexico
lingála: Mexiko
Lingua Franca Nova: Mexico
Livvinkarjala: Meksikku
la .lojban.: mexygu'e
lumbaart: Messich
magyar: Mexikó
Malagasy: Meksika
മലയാളം: മെക്സിക്കോ
Malti: Messiku
Māori: Mehiko
मराठी: मेक्सिको
მარგალური: მექსიკა
مازِرونی: مکزیک
Bahasa Melayu: Mexico
Minangkabau: Meksiko
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Mĕ̤k-să̤-gŏ̤
Mirandés: México
мокшень: Мексик
монгол: Мексик
မြန်မာဘာသာ: မက္ကဆီကိုနိုင်ငံ
Nāhuatl: Mexihco
Dorerin Naoero: Meketiko
Nederlands: Mexico (land)
Nedersaksies: Mexico (laand)
नेपाली: मेक्सिको
नेपाल भाषा: मेक्सिको
日本語: メキシコ
Napulitano: Messeco
нохчийн: Мексика
Nordfriisk: Meksiko
Norfuk / Pitkern: Meksikoe
norsk: Mexico
norsk nynorsk: Mexico
Nouormand: Mexique
Novial: Mexiko
occitan: Mexic
олык марий: Мексика
ଓଡ଼ିଆ: ମେକ୍ସିକୋ
Oromoo: Meeksikoo
oʻzbekcha/ўзбекча: Meksika
ਪੰਜਾਬੀ: ਮੈਕਸੀਕੋ
Pälzisch: Mexiko
Pangasinan: Mexico
پنجابی: میکسیکو
Papiamentu: Mexico
Patois: Mexiko
ភាសាខ្មែរ: ម៉ិកស៊ិក
Picard: Messike
Piemontèis: Méssich
Tok Pisin: Meksiko
Plattdüütsch: Mexiko
polski: Meksyk
português: México
Qaraqalpaqsha: Meksika
qırımtatarca: Meksika
română: Mexic
romani čhib: Mexiko
rumantsch: Mexico
Runa Simi: Mihiku
русиньскый: Мексіко
русский: Мексика
саха тыла: Мексика
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱢᱮᱠᱥᱤᱠᱳ
Gagana Samoa: Mekisikō
संस्कृतम्: मेक्सिको
sardu: Messicu
Scots: Mexico
Seeltersk: Mexiko
Sesotho sa Leboa: Mexico
shqip: Meksika
sicilianu: Mèssicu
Simple English: Mexico
سنڌي: ميڪسيڪو
SiSwati: IMekisikho
slovenčina: Mexiko
slovenščina: Mehika
ślůnski: Meksyk
Soomaaliga: Meksiko
کوردی: مەکسیک
Sranantongo: Meksikokondre
српски / srpski: Мексико
srpskohrvatski / српскохрватски: Meksiko
Sunda: Méksiko
suomi: Meksiko
svenska: Mexiko
Tagalog: Mehiko
tarandíne: Messeche
татарча/tatarça: Мексика
తెలుగు: మెక్సికో
tetun: Méxiku
ትግርኛ: መክሲኮ
тоҷикӣ: Мексика
ᏣᎳᎩ: ᎠᏂᏍᏆᏂ
Tsetsêhestâhese: Mé'šeeséve'ho'évenó
Türkçe: Meksika
Türkmençe: Meksika
Twi: Mesiko
тыва дыл: Мексика
удмурт: Мексика
українська: Мексика
اردو: میکسیکو
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مېكسىكا
Vahcuengh: Maegsaego
vèneto: Mèsico
vepsän kel’: Meksik
Tiếng Việt: México
Volapük: Mäxikän
Võro: Mehhigo
walon: Mecsike
文言: 墨西哥
West-Vlams: Mexico
Winaray: Mehiko
Wolof: Meksig
吴语: 墨西哥
ייִדיש: מעקסיקע
Yorùbá: Mẹ́ksíkò
粵語: 墨西哥
Zazaki: Meksika
Zeêuws: Mexico
žemaitėška: Meksėka
中文: 墨西哥