Мајдугури

Мајдугури
Maiduguri
Мајдугури се наоѓа во Нигерија
Мајдугури
Местоположба во Нигерија
Координати:
Земја Нигерија
Сој. дражваБорно
Население (2007)
 • Вкупно1.197.497
 проценка

Мајдугури (англиски: Maiduguri) или Јерва (Yerwa) — главен град на сојузната држава Борно во Нигерија. Тој е дом на два пазара, музеј и аеродром. Градеот ги има едни од најдобро опремените универзитети и болници во Нигерија. Фудбалскиот клуб Воини на ел-Канеми е од овој град.

На 8 февруари 2006 имаше протести и бунтови против постерите на Мухамед публикувани во данскиот весник Јиландс-Постен, кои оставија околу 16 жртви. Единаесет цркви беа запалени за време на протестите.

Градот лежи на крајот на железничката линија за Порт Харкурт.

Познат е по многуте напади од страна на терористичката организација Боко Харам.

  • Надворешни врски
Other Languages
Afrikaans: Maiduguri
العربية: مايدوغوري
azərbaycanca: Mayduquri
Bân-lâm-gú: Maiduguri
български: Майдугури
català: Maiduguri
čeština: Maiduguri
dansk: Maiduguri
Deutsch: Maiduguri
eesti: Maiduguri
English: Maiduguri
español: Maiduguri
Esperanto: Maiduguri
فارسی: مایدوگوری
français: Maiduguri
galego: Maiduguri
한국어: 마이두구리
Hausa: Maiduguri
hrvatski: Maiduguri
Igbo: Maiduguri
Bahasa Indonesia: Maiduguri
italiano: Maiduguri
עברית: מידוגורי
ქართული: მაიდუგური
Kiswahili: Maiduguri
lietuvių: Maiduguris
magyar: Maiduguri
Nederlands: Maiduguri
нохчийн: Майдугури
norsk: Maiduguri
norsk nynorsk: Maiduguri
polski: Maiduguri
português: Maiduguri
română: Maiduguri
русский: Майдугури
Scots: Maiduguri
Simple English: Maiduguri
suomi: Maiduguri
svenska: Maiduguri
Türkçe: Maiduguri
українська: Майдугурі
vepsän kel’: Maiduguri
Tiếng Việt: Maiduguri
Winaray: Maiduguri
Yorùbá: Maiduguri
粵語: 邁杜古里
中文: 邁杜古里