Махмуд I

Osmanli-nisani.svg    Махмуд I
Отомански султан
Калиф
Tughra of Mahmud I.JPG
Владеење20 септември 1730 – 13 декември 1754
ПериодСтагнација на Отоманската Империја
Полно имеМахмуд I
ПретходникАхмед III
НаследникОсман III
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Махмуд І (османлиски јазик: محمود اول, 2 август 1696 во Одрин - 13 декември 1754 во Цариград) бил дваесет и четвртиот султан на Отоманската Империја. Тој бил син на Мустафа II и владеел од 1730 до 1754 година. Во 1736 година Русија го окупирала Крим.

Управување

Махмуд бил роден во Едрене како син на Мустафа II (1695-1703) и Салиха султан. Махмуд бил постар брат на идниот Осман III (1754-1757).

На 28 септември 1730 година Патрона Халил со мала група на колеги јаничари организирале бунт во Цариград[1][2] против реформите на Ахмед III[3]. Тој успеал да влезе во Топкапи сарај и побарал егзекуција на големиот визер по кое следувала абдикција на султанот Ахмед III а неговиот внук Махмуд станал новиот султан[3].

Махмуд бил признаен како султан од бунтовниците и судовите. Халил го одвел новиот султан во Ејуп џамија каде била одржана церемонијата за поставување на Махмуд на тронот. Еден грчки трговец Јанаки кој претходно му дал пари за бунтот бил награден од страна на диванот како господар на Молдавија. На 24 ноември 1731 година Халил бил удавен по наредба на султанот во негово присуство. Грчкиот негов пријател заедно со голем број на луѓе кои го подржале бунтот исто така биле убиени.

Спорадичните обиди во османлиската војска да се воведат европските пиштоли и огнено оружје продолжиле под водство на Контот де Боневал, французин кои го прифатил исламот. Во 1731, во текот на првата кампања за борба против Персија, Махмуд успеал да поврати дел од поранешната османлиска сопственост на Кавказ, која била изгубена од Ахмед III, но засилувањето на владеењето на Надир Шах (владеел 1736-1747) во Иран, уште еднаш ги потерало во бегство. На крајот, по смртта на Надир Шах, границата помеѓу Османлиското царство и Иран била вратена на линијата според договорот од 1639. На Запад, војската на Махмуд влегла во нова војна со Австрија и Русија (1736-1739), која резултирала со Белградскиот договор (1739) според кој султанот бил принуден да направи територијални отстапки. Махмуд I починал во 1754. На престолот го наследил неговиот брат Осман III.

Other Languages
Afrikaans: Mahmoed I
العربية: محمود الأول
azərbaycanca: I Mahmud
Bân-lâm-gú: Mahmud 1-sè
беларуская: Махмуд I
български: Махмуд I
bosanski: Mahmud I
brezhoneg: Mahmut Iañ
català: Mahmut I
čeština: Mahmud I.
Deutsch: Mahmud I.
eesti: Mahmud I
Ελληνικά: Μαχμούτ Α΄
English: Mahmud I
español: Mahmud I
euskara: Mahmud I.a
français: Mahmoud Ier
հայերեն: Մահմուդ I
hrvatski: Mahmud I.
Bahasa Indonesia: Mahmud I
italiano: Mahmud I
ქართული: მაჰმუდ I
қазақша: I Махмұт
latviešu: Mahmuds I
Bahasa Melayu: Mahmud I
Nederlands: Mahmut I
日本語: マフムト1世
norsk: Mahmud I
oʻzbekcha/ўзбекча: Mahmud I
پنجابی: محمود I
polski: Mahmud I
português: Mamude I
română: Mahmud I
русский: Махмуд I
Scots: Mahmud I
Simple English: Mahmud I
српски / srpski: Махмуд I
srpskohrvatski / српскохрватски: Mahmud I
suomi: Mahmud I
svenska: Mahmud I
татарча/tatarça: Мәхмүд I
Türkçe: I. Mahmud
українська: Махмуд I
Tiếng Việt: Mahmud I
Zazaki: Mahmud I