Мафија

Мафија е италијански збор, кој се користи за означување на организирани криминални банди, гангстери, поточно за таквите организации од островот Сицилија. Сицилијанската мафија исто така е позната како „Коза Ностра“ (Cosa Nostra) односно „Наша работа“ и се појавила во XIX век. Тоа е лабава асоцијација на криминални групи кои споделуваат заедничка организациска структура и код на однесување. Секоја група, позната како „семејство“ или „фамилија“, „здружение“, „клан“ или „коска“ (cosca) смета дека има суверенитет врз територијата на која рекетира — обично град или село или населба (borgata) од поголем град.

Гранки на мафијата се појавиле во САД во текот на доцниот XIX век, по брановите италијанска емиграција, како и во Канада и Австралија.[1] Поимот „Мафија“ исто така се користи за организациите од сличен тип што работат под слична структура, без разлика дали се од Сицилија или не, како Камора, ’Ндрангета, Стида или Сакра Корона Унита, како и неиталијански организирани групи.

Во цел свет зборот мафија е синоним за организирани криминални структури тесно поврзани со крупниот бизнис и со владејачките структури. Оваквата спрега е позната за буквално секоја земја во денешно време, освен Куба, Кина, Виетнам, Северна Кореја. До крајот на 90-тите години на минатиот век организирани криминалци не постоеја[се бара извор] ниту во поранешните комунистички земји во Европа : СССР, Чехословачка, Бугарија, Романија, Унгарија, Полска, СФРЈ.

Џовани Фалконе, антимафијашкиот судија убиен од Мафијата, се спротивставуваше на инфлацијата на користењето на терминот „Мафија“ за сите видови организиран криминал: „На времето луѓето се плашеа да го изговорат зборот ’Мафија‘, а денес луѓето се отидени во сосема спротивна насока што веќе премногу се употребува... Јас веќе не ја прифаќам навиката за Мафијата да се зборува на описен и сеопфатен начин со што се овозможува да се трупаат феномени кои навистина се сродни со полето на организиран криминал, но кои имаат малку или ништо заедничко со Мафијата.“ Според најшироко прифатената дефиниција, Мафија се однесува на регионалниот криминалитет на Сицилија.[2]

Мафијата како тема во уметноста и во популарната култура

Other Languages
العربية: مافيا
azərbaycanca: Mafiya
беларуская (тарашкевіца)‎: Мафія
български: Мафия
bosanski: Mafija
brezhoneg: Mafia
català: Màfia
čeština: Mafie
Cymraeg: Maffia
dansk: Mafia
Deutsch: Mafia
eesti: Maffia
Ελληνικά: Μαφία
English: Mafia
español: Mafia
Esperanto: Mafio
euskara: Mafia
فارسی: مافیا
français: Mafia
Gaeilge: Maifia
한국어: 마피아
հայերեն: Մաֆիա
हिन्दी: माफ़िया
hrvatski: Mafija
Ido: Mafio
Bahasa Indonesia: Mafia
italiano: Mafia
עברית: מאפיה
ქართული: მაფია
қазақша: Мафия
Latina: Mafia
latviešu: Mafija
lietuvių: Mafija
magyar: Maffia
മലയാളം: മാഫിയ
Malti: Mafja
Bahasa Melayu: Mafia
မြန်မာဘာသာ: မာဖီးယား
Nederlands: Maffia
日本語: マフィア
Napulitano: Mafia
norsk: Mafia
occitan: Màfia
oʻzbekcha/ўзбекча: Mafiya
polski: Mafia
português: Máfia
română: Mafie
русский: Мафия
sardu: Mafia
Scots: Mafia
shqip: Mafia
sicilianu: Mafia
Simple English: Mafia
slovenčina: Mafia
slovenščina: Mafija
کوردی: مافیا
српски / srpski: Мафија
srpskohrvatski / српскохрватски: Mafija
suomi: Mafia
svenska: Maffia
Tagalog: Mafia
тоҷикӣ: Мафия
Türkçe: Mafya
українська: Мафія
اردو: مافیا
vèneto: Mafia
vepsän kel’: Mafii
Tiếng Việt: Mafia
Winaray: Mafia
ייִדיש: מאפיא
粵語: 黑手黨
中文: 黑手党