Матична клетка

Матична клетка
Mouse embryonic stem cells.jpg
Ембрионски матични клетки на глушец означени со флуоресцентна боја
Human embryonic stem cell colony phase.jpg
Колонија од човечки ембрионски матични клетки врз фибробластен хранлив слој
Податоци
Назнаки
Латинскиcellula precursoria
КодTH H2.00.01.0.00001
THH1.00.01.0.00028, H2.00.01.0.00001
FMAFMA:63368

Матичните клетки се клетки кои имаат способност за самореплицирање и даваат нови специјализирани клетки по пат на митоза. Матичните клетки можат да се најдат во различни стадиуми од феталниот развиток и се присутни во најразлични ткива од возрасните единки. Многу од термините кои се користат за разликување на матичните клетки се основани на нивното потекло или патот на нивното настанување. Овие клетки се најдени во повеќето, ако не и сите многуклеточни организми.

Постојат три основни типови на матични клетки:

  • тотипотентни матични клетки, чие име сугерира на тоа дека нивниот потенцијал за создавање клетки е тотален (целосен), ја имаат способноста да се претворат во секој тип на клетка од телото и со тоа да формираат целосен организам;
  • плурипотентни матични клетки, како ембрионските матични клетки, кои се способни за создавање на сите типови на клетки од телото, но не се способни да формираат функционален организам;
  • мултипотентни матични клетки, кои даваат само ограничен број на клеточни типови. На пример, матичните клетки од еден возрасен организам, наречени и органски или ткивно-специфични матични клетки, се мултипотентни матични клетки кои можат да се најдат во специјализирани органи и ткива по раѓањето. Нивната првична функција е да ги возобноват клетките во органите или ткивата кои се изгубиле (по пат на тератогенеза или болести).
Other Languages
Afrikaans: Stamsel
العربية: خلية جذعية
বাংলা: মাতৃকোষ
беларуская: Стваловыя клеткі
български: Стволова клетка
čeština: Kmenová buňka
dansk: Stamcelle
Deutsch: Stammzelle
eesti: Tüvirakud
Ελληνικά: Βλαστοκύτταρο
English: Stem cell
español: Célula madre
Esperanto: Praĉelo
euskara: Zelula ama
français: Cellule souche
Gaeilge: Gaschill
galego: Célula nai
客家語/Hak-kâ-ngî: Kon-se-pâu
한국어: 줄기세포
Bahasa Indonesia: Sel punca
interlingua: Cellula originator
íslenska: Stofnfruma
עברית: תא גזע
Basa Jawa: Sel Punca
ಕನ್ನಡ: ಆಕರ ಕೋಶ
latviešu: Cilmes šūna
magyar: Őssejt
मराठी: मूलपेशी
Bahasa Melayu: Sel tunjang
монгол: Үүдэл эс
မြန်မာဘာသာ: ပင်မဆဲလ်
Nederlands: Stamcel
日本語: 幹細胞
norsk: Stamcelle
ਪੰਜਾਬੀ: ਸਟੈੱਮ ਸੈੱਲ
Plattdüütsch: Stammzell
português: Célula-tronco
română: Celule stem
Scots: Stem cell
Simple English: Stem cell
slovenčina: Kmeňová bunka
slovenščina: Matična celica
српски / srpski: Изворна ћелија
srpskohrvatski / српскохрватски: Matična ćelija
Basa Sunda: Sél punca
suomi: Kantasolu
svenska: Stamcell
తెలుగు: మూల కణం
Türkçe: Kök hücre
Tiếng Việt: Tế bào gốc
ייִדיש: סטעם צעל
粵語: 幹細胞
中文: 幹細胞