Марчело Мастројани

Марчело Мастројани
OMRI
Марчело Мастројани во 1991 година
Роден(а)Marcello Vincenzo Domenico Mastroianni
28 септември 1924(1924-09-28)
Фонтана Лири, Лацио, Италија
Починал(а)19 декември 1996(1996-12-19) (воз. 72 г.)
Париз, Франција
Занимањеактер
Активен период1938–1996
СопружникФлора Карабела (в. 1950)
Деца2, вклучувајќи ја Кјара Мастројани
РодниниРуџеро Мастројани (брат)

Марчело Винченцо Доменико Мастројани (28 септември 1924 - 19 декември 1996) — италијански актер. Заедно со Алберто Сорди, Уго Тоњаци, Виторио Гасман и Нино Манфреди ја сочинуваат италијанската комедија. Со двете ремек-дела на Федерико Фелини, „Сладок живот“ (1960), „8 и 1/2“ (1963) го потврдил успехот на својата кариера.

Other Languages
azərbaycanca: Marçello Mastroyanni
Bân-lâm-gú: Marcello Mastroianni
беларуская: Марчэла Мастраяні
беларуская (тарашкевіца)‎: Марчэльлё Мастраяньні
Bahasa Indonesia: Marcello Mastroianni
Lëtzebuergesch: Marcello Mastroianni
Livvinkarjala: Marcello Mastroianni
Simple English: Marcello Mastroianni
srpskohrvatski / српскохрватски: Marcello Mastroianni
Tiếng Việt: Marcello Mastroianni