Марчело Мастројани

Марчело Винченцо Доменико Мастројани е италијански актер роден во 1924 во Фонатана Лири во Чочарија а пораснал во Торино и Рим.Заедно со Алберто Сорди,Уго Тоњаци, Виторио Гасман и Нино Манфреди ја сочинуваат италјанската комедија.Вистински дебатирал во кинематографијата во 1948 со I miserabili од Рикардо Фреда. Во наредниот период започнал да добива мали улоги во италијанскиот театар, каде ја запознал својата идна сопруга Флора Карабела, која исто така имала мали улоги во театарот. Двајцата се венчале во 1950 и имаат ќерка Барбара.

Со двете ремек-дела на Федерико Фелини, „Сладок живот“ (1960), „8 и 1/2“ (1963) го потврдил успехот на својата кариера.

Other Languages
azərbaycanca: Marçello Mastroyanni
Bân-lâm-gú: Marcello Mastroianni
беларуская: Марчэла Мастраяні
беларуская (тарашкевіца)‎: Марчэльлё Мастраяньні
Bahasa Indonesia: Marcello Mastroianni
Lëtzebuergesch: Marcello Mastroianni
Livvinkarjala: Marcello Mastroianni
Simple English: Marcello Mastroianni
srpskohrvatski / српскохрватски: Marcello Mastroianni
Tiếng Việt: Marcello Mastroianni