Марсело Салас
English: Marcelo Salas

Чиле Марсело Салас
Marcelo Salas 2015.jpg
Салас во 2015
Лични податоци
Полно имеХосе Марсело Салас Мелинао
Роден на24 декември 1974 (1974-12-24) (44 г.)
Роден воТeмуко, Чиле
Висина&100000000000001730000001,73 м
Играчки податоци
Позицијанапаѓач
Повлекување25 ноември 2008 (34 години)
Младинска кариера
1989–1992Flag of None.svg Сантос Темуко
1992–1993Универсидад де Чиле Унив. де Чиле
Кариера*
ГодиниКлубНаст.(Гол.)
1993–1996Универсидад де Чиле Унив. де Чиле77(50)
1996–1998Ривер Плејт Ривер Плејт53(24)
1998–2001Лацио Лацио79(34)
2001–2006Јувентус Јувентус18(2)
2003–2005Ривер Плејт Ривер Плејт32(10)
2005–2006Универсидад де Чиле Унив. де Чиле74(35)
Репрезентација
1994–2007Чиле Чиле70(37)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Хозе Марсело Салас Мелинао (роден на 24 декември 1974 година во Тeмуко), популарно наречен како Ел Матадор (поради неговото славење на головите),[1] Ел Феномено, и Шилено, е поранешен чилеански фудбалер, кој играл како напаѓач.

Тој настапувал во Чиле, Аргентина и Италија, освојувајќи титули со секој клуб за кој играл и бил прогласен за Јужноамерикански фудбалер на годината во 1997 година. Моќен и здрав напаѓач, со добра техника, добро познат со неговата пргав допир со својата лева нога, како и неговите воздушни способности, Салас имал плоден голгетерски рекорд во неговата кариера;[2][3][4][5][6] со 37 гола во 70 репрезентативни настапи помеѓу 1994 и во 2007 година, и со тоа е денес вториот чилеански најдобар стрелец на сите времиња, зад Алексис Санчез. Тој бил дел од чилеанскиот национален тим на  Светското Првенство во 1998 година во Франција, каде што постигнал четири гола во четири натпревари, со што го одвел својот тим во вториот круг на натпреварувањето. Освен на Светското првенство во 1998 година, Салас играл со Чиле на два турира на Копа Америка, помагајќи неговата нација да заврши на четвртото место во 1999 година

Клупска кариера

Other Languages
azərbaycanca: Marselo Salas
български: Марсело Салас
čeština: Marcelo Salas
Deutsch: Marcelo Salas
English: Marcelo Salas
español: Marcelo Salas
français: Marcelo Salas
hrvatski: Marcelo Salas
Bahasa Indonesia: Marcelo Salas
italiano: Marcelo Salas
lietuvių: Marcelo Salas
Malagasy: Marcelo Salas
Nederlands: Marcelo Salas
português: Marcelo Salas
română: Marcelo Salas
Simple English: Marcelo Salas
slovenčina: Marcelo Salas
српски / srpski: Марсело Салас
svenska: Marcelo Salas
Türkçe: Marcelo Salas
українська: Марсело Салас