Маркази

Маркази
استان مرکزی
Покраина
Маркази во рамките на Иран
Маркази во рамките на Иран
Координати: 34°05′43″N 49°41′27″E / 34°05′43″N 49°41′27″E / 34.0954; 49.6909IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
Арак, главниот град на Маркази.
Џамија во Нараг - една од многуте заштитени со закон.

Маркази (персиски: استان مرکزی, Ostān-e Markazi ) е покраина во Иран. Зборот на персиски значи „средиште“.

Покраината се наоѓа во западен Иран, и нејзин главен град е Арак. Има население од 1,35 милиони жители.

Поголеми градови се: Савех, Арак, Махалат, Комеин, Делиџан, Тафреш, Аштиан и Шазанд (порано попознат како Сарбант)

Other Languages
asturianu: Markazí
azərbaycanca: Mərkəzi ostanı
беларуская (тарашкевіца)‎: Марказі
български: Маркази (остан)
català: Markazi
Cebuano: Markazi
čeština: Markazí
Deutsch: Markazi
euskara: Markazi
français: Markazi
galego: Markazi
한국어: 마르카지주
hrvatski: Markazi
Bahasa Indonesia: Provinsi Markazi
עברית: מרכזי
لۊری شومالی: آستۊن مرکزی
latviešu: Markazī
Bahasa Melayu: Markazi
Nederlands: Markazi
norsk: Markazi
norsk nynorsk: Markazi
polski: Markazi
português: Marcazi
Simple English: Markazi Province
српски / srpski: Покрајина Маркази
srpskohrvatski / српскохрватски: Markazi
suomi: Markazī
svenska: Markazi
Türkçe: Merkezi Eyaleti
українська: Марказі
Tiếng Việt: Markazi (tỉnh)