Марија II

Марија II
Queen Mary II.jpg
Кралица на Англија, Шкотска и Ирска
На престол13 февруари 1689 – 28 декември 1694
Крунисување11 април 1689
ПретходникЈаков II
НаследникВилијам III
СокралицаВилијам III и II
брачен другарВилијам III и II
ДинастијаДинастија Стјуард
ТаткоЈаков II
МајкаЛејди Ана Хид
ПочивалиштеВестминстерска капела, Лондон

Мери II (англиски: Mary II; 30 април 1662 во Лондон - 28 декември 1694 Лондон) — кралица на Англија од 1689 до 1694 година.

  • Биографија

Биографија

Таа била ќерка на кралот Јаков II, католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во 1677 година сее омажила за својот братучед, Вилем Орански. Тие живееле во Холандија сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Јаков не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска (1689), Јаков избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на Англија (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.Other Languages
български: Мария II Стюарт
brezhoneg: Mari II Bro-Saoz
eesti: Mary II
Bahasa Indonesia: Mary II dari Inggris
ქართული: მერი II
Lëtzebuergesch: Mary II. vun England
Bahasa Melayu: Mary II dari England
norsk nynorsk: Maria II av England
संस्कृतम्: मेरी २
Simple English: Mary II of England
српски / srpski: Мери II од Енглеске
srpskohrvatski / српскохрватски: Mary II od Engleske
Türkçe: II. Mary
Tiếng Việt: Mary II của Anh
粵語: 瑪麗二世