Манагва (департман)

Манагва
Departamento de Managua
Департман
ЗемјаНикарагва
Админ. центарМанагва
Површина3.672 км²
Население1.380.300 (2005)
ISO 3166-2NI-MN
Managua Department, Nicaragua.svg

Манагва (шпански: Departamento de Managua) е департман во Никарагва. Зафаќа површина од 3.672 км², а населението брои 1.380.300 жители (2005). Административен центар е градот Манагва.

  • Општини

Општини

  1. Вилја Карлос Фонсека
  2. Ел Крусеро
  3. Манагва
  4. Матеаре
  5. Сан Рафаел дел Сур
  6. Сан Франсиско Либре
  7. Сјудад Сандино
  8. Тиквантепе
  9. ТипитапаOther Languages