Малезија
English: Malaysia

Malaysia
马来西亚
மலேசியா
Знаме Грб
Гесло"Bersekutu Bertambah Mutu"
"Единството е Големина"1
ХимнаNegaraku
"Мојата земја"1
Главен град
(и најголем)
Куала Лумпур
3°08′N 101°42′E / 3°08′N 101°42′E / 3.133; 101.700
Службен јазик Малајски2 
Демоним Малезиски
Уредување Федерално - уставна
изборна монархија и
парламентарна демократија
 •  Крал Абдул Халим
 •  Премиер Наџиб Тун Разак
Независна
 •  Од Велика Британија (само Малаја)
31 август 1957 
 •  Федерација (со Сабах, Саравак и Сингапур4)
16 септември 1963 
Површина
 •  Вкупна  (66та)
 •  Вода (%) 0,3
Население
 •  проценка за сеп. 2008 г. 27.730.000[1] (43та)
 •  Попис 2000 24.821.286 
 •  Густина 5 84 жит/км2 (114та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $359,271 billion[2] 
 •  По жител $13.385[2] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $186.718 милијарди [2] 
 •  По жител $6.956[2] 
Џиниев коеф. (2009)нагативен пораст 46.2[3]
висок · 36та
ИЧР (2013) 0.773[4]
висок · 62ра
Валута Рингит (RM) (MYR)
Часовен појас MST (UTC+8)
 •  (ЛСВ) не е набљудувано (UTC)
НДД .my
Повик. бр. 60
1. Malaysian Flag and Crest from www.gov.my.
2. Официјалната терминологија е Bahasa Malaysia (лит. Малезиски јазик) [5] but legislation continues to refer to the official language as Bahasa Melayu (literally Malay language).
3. Путраџаја е примарно седиште на федералната влада.
4. Сингапур ја доби независноста на 9 август 1965.
5. Базирано на последниот попис.
6. 020 од Сингапур.

Малезија е федерална уставна монархија во југоисточна Азија. Се состои од тринаесет федерални држави и три федерални територии, и зафаќа површина од 329.847 км2. Јужнокинеското Море ја дели Малезија на две области со приближна големина, Западна Малезија и Источна Малезија (Малезиски Борнео). Западна Малезија има копнена граница со Тајланд и поморски граници со Сингапур, Виетнам и Индонезија. Источна Малезија има копнена граница со Брунеј и Индонезија и поморска граница со Филипините. Главен град на Малезија е Куала Лумпур и градот е седиште на сојузната влада во Путраџаја. Според пописот од 2010 година во Малезија живееле 28,33 милиони луѓе, од кои 22,6 милиони жители живееле во западниот дел на земјата. Во Малезија се наоѓа Танџун Пија, најјужната точка на континенталниот дел Евроазија. Малезија е една од седумнаесетте земји со најголема разновидност на растителен и животински свет, со високо присуство на ендемични видови.

Кралствата на територија на денешната Малезија во XVIII век станале интересни за Британската империја. Откако малајските царства станале британски протекторат,биле основани административните единици познати како британски имот во Малаја. Во 1946 година, малајскиот дел на индокинескиот полуостров бил обединет во Малејската унија. Малаја била реорганизирана во малајската федерација во 1948 година, а на 31 август 1957 станала независна. Неколку години подоцна, на 16 септември 1963 година,на Малаја и се приклучиле Северен Борнео, Саравак и Сингапур, а државата го променила името во Малезија. Неполни две години подоцна, во 1965 година, Сингапур бил исклучен од федерацијата.[6]

Мултиетничноста и мултикултурализмот имаат големо влијание врз политиката на земјата. Исламот е дефиниран со уставот како државна религија, додека слободата на религијата е загарантирана. Системот на државната администрација е во голема мера сличен на оној во Британија, а законодавството се заснова на англосаксонското право. Предводник на државата е кралот, познат како Јанг ди-Пертанг Агонг. Тој е избран од владетелите на деветте малајски сојузни држави и неговото владеење е во период од пет години. Шеф на владата е премиерот.[7]

По стекнувањето на независноста, економските показатели на Малезија се меѓу најдобрите во Азија, со просечна годишна стапка на раст на БДП од 6,5 проценти за речиси педесет години. Економијата традиционално се потпира на природното богатство на земјата, но исто така се развиваат и науката, туризмот, трговијата и здравствениот туризам. Денес, Малезија е една од ново-индустријализираните земји со пазарна економија. Во однос на БДП, таа е на трето место во југоисточна Азија, додека во се наоѓа на 29 место. Оваа држава е еден од основачите на АСЕАН, самитот на источна Азија и организацијата за исламска соработка, исто така член на АПЕК, Комонвелтот на нациите и Движењето на неврзаните.

Other Languages
Acèh: Malaysia
Адыгэбзэ: Мэлайзиэ
адыгабзэ: Малайзие
Afrikaans: Maleisië
Alemannisch: Malaysia
አማርኛ: ማሌዢያ
Ænglisc: Malægsia
العربية: ماليزيا
aragonés: Malaisia
arpetan: Malèsie
অসমীয়া: মালয়েছিয়া
asturianu: Malasia
Avañe'ẽ: Malásia
azərbaycanca: Malayziya
تۆرکجه: مالزی
Banjar: Malaysia
Bân-lâm-gú: Má-lâi-se-a
Basa Banyumasan: Malaysia
башҡортса: Малайзия
беларуская: Малайзія
беларуская (тарашкевіца)‎: Малайзія
भोजपुरी: मलेशिया
Bikol Central: Malasya
български: Малайзия
Boarisch: Malaysia
བོད་ཡིག: མ་ལ་ཤི་ཡ།
bosanski: Malezija
brezhoneg: Malaysia
буряад: Малайзи
català: Malàisia
Чӑвашла: Малайзи
Cebuano: Malaysiya
čeština: Malajsie
Chavacano de Zamboanga: Malasia
Chi-Chewa: Malaysia
chiShona: Malaysia
chiTumbuka: Malaysia
Cymraeg: Maleisia
dansk: Malaysia
davvisámegiella: Malaysia
Deutsch: Malaysia
ދިވެހިބަސް: މެލޭޝިޔާ
dolnoserbski: Malayzija
डोटेली: मलेशिया
eesti: Malaisia
Ελληνικά: Μαλαισία
English: Malaysia
español: Malasia
Esperanto: Malajzio
estremeñu: Malásia
euskara: Malaysia
فارسی: مالزی
Fiji Hindi: Malaysia
føroyskt: Malaisia
français: Malaisie
Frysk: Maleizje
Gaeilge: An Mhalaeisia
Gagauz: Malayziya
Gàidhlig: Malaidhsia
galego: Malaisia
贛語: 馬來西亞
Gĩkũyũ: Malaysia
ગુજરાતી: મલેશિયા
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: मलेशिया
客家語/Hak-kâ-ngî: Mâ-lòi-sî-â
한국어: 말레이시아
Hausa: Maleziya
Hawaiʻi: Malaisia
հայերեն: Մալայզիա
Արեւմտահայերէն: Մալեզիա
हिन्दी: मलेशिया
hornjoserbsce: Malajzija
hrvatski: Malezija
Ilokano: Malaysia
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মালয়েশিয়া
Bahasa Indonesia: Malaysia
interlingua: Malaysia
Interlingue: Malaysia
Iñupiak: Malaisia
Ирон: Малайзи
íslenska: Malasía
italiano: Malaysia
עברית: מלזיה
Jawa: Malaysia
Kabɩyɛ: Malɛɛzii
ಕನ್ನಡ: ಮಲೇಶಿಯ
Kapampangan: Malasya
ქართული: მალაიზია
kaszëbsczi: Malezjô
қазақша: Малайзия
kernowek: Malaysi
Kinyarwanda: Malesiya
Kiswahili: Malaysia
Kongo: Malaysia
Kreyòl ayisyen: Malezi
kurdî: Malezya
Кыргызча: Малайзия
Ladino: Malasia
Latina: Malaesia
latviešu: Malaizija
Lëtzebuergesch: Malaysia
lietuvių: Malaizija
Ligure: Malaysia
Limburgs: Maleisië
lingála: Malesí
Lingua Franca Nova: Malaisia
Livvinkarjala: Malaizii
la .lojban.: mejgu'e
lumbaart: Malaysia
magyar: Malajzia
मैथिली: मलेसिया
Malagasy: Malezia
മലയാളം: മലേഷ്യ
Malti: Malażja
Māori: Marēhia
मराठी: मलेशिया
მარგალური: მალაიზია
مصرى: ماليزيا
مازِرونی: مالزی
Bahasa Melayu: Malaysia
Minangkabau: Malaysia
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Mā-lài-să̤-ā
Mirandés: Malásia
монгол: Малайз
မြန်မာဘာသာ: မလေးရှားနိုင်ငံ
Nāhuatl: Malasia
Dorerin Naoero: Maraidja
Nederlands: Maleisië
नेपाली: मलेसिया
नेपाल भाषा: मलेसिया
日本語: マレーシア
нохчийн: Малайзи
Nordfriisk: Malaysia
Norfuk / Pitkern: Melasya
norsk: Malaysia
norsk nynorsk: Malaysia
Novial: Malaysia
occitan: Malàisia
олык марий: Малайзий
ଓଡ଼ିଆ: ମାଲେସିଆ
Oromoo: Maleeshiyaa
oʻzbekcha/ўзбекча: Malayziya
ਪੰਜਾਬੀ: ਮਲੇਸ਼ੀਆ
Pangasinan: Malasia
پنجابی: ملائشیا
Papiamentu: Malaysia
Patois: Malieja
ភាសាខ្មែរ: ម៉ាឡេស៊ី
Picard: Malajie
Piemontèis: Malaysia
Tok Pisin: Malesia
Plattdüütsch: Malaysia
polski: Malezja
português: Malásia
Qaraqalpaqsha: Malayziya
qırımtatarca: Malayziya
română: Malaysia
Runa Simi: Malasya
русиньскый: Малайзія
русский: Малайзия
саха тыла: Малайзия
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱢᱟᱞᱮᱥᱤᱭᱟ
संस्कृतम्: मलेशिया
Sängö: Malezïi
sardu: Malaìsia
Scots: Malaysie
shqip: Malajzia
sicilianu: Malesia
Simple English: Malaysia
SiSwati: IMaleshiya
slovenčina: Malajzia
slovenščina: Malezija
ślůnski: Malezyjo
Soomaaliga: Malaysiya
کوردی: مالیزیا
Sranantongo: Maleysikondre
српски / srpski: Малезија
srpskohrvatski / српскохрватски: Malezija
Sunda: Malaysia
suomi: Malesia
svenska: Malaysia
Tagalog: Malaysia
தமிழ்: மலேசியா
татарча/tatarça: Малайзия
తెలుగు: మలేషియా
tetun: Malázia
тоҷикӣ: Малайзия
Türkçe: Malezya
Türkmençe: Malaýziýa
удмурт: Малайзия
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: ᨆᨒᨕᨗᨔᨗᨕ
українська: Малайзія
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مالايسىيا
Vahcuengh: Majlaizsihya
vèneto: Malèxia
vepsän kel’: Malaizii
Tiếng Việt: Malaysia
Volapük: Malaysiyän
Võro: Malaisia
文言: 馬來西亞
West-Vlams: Maleisië
Winaray: Malaysia
Wolof: Maleesi
吴语: 马来西亚
Xitsonga: Malexiya
ייִדיש: מאלייזיע
Yorùbá: Malaysia
粵語: 馬來西亞
Zazaki: Malêzya
Zeêuws: Maleisië
žemaitėška: Malaizėjė
中文: 马来西亚