Малајска мечка

Малајска (сончева) мечка
Malaienbaer1 fcm.jpg
Научна класификација
Царство:Животни
Колено:Хордати
Класа:Цицачи
Ред:Carnivora
Семејство:Ursidae
Род:Helarctos
Биномен назив
Helarctos malayanus
(Raffles, 1821)

Малајска или сончева мечка (Helarctos malayanus) е мечка која ја среќаваме во тропските дождовни шуми на југоисточна Азија од јужна Кина до Индонезија, северо-исток на Индија и Бангладеш.

Физички карактеристики

Малајската мечка е најмалиот член на фамилијата мечки со големина од само 1,2 метри и тежина од 65 килограми. Мажјаците се 10-45% поголеми од женките[2]. Овие мечки имаат широки шепи и заоблени канџи кои веројатно им помагаат при качувањето на дрва. Стапалата им се малки свртени навнатре поради што имаат од сличен на одот на гулабите. Малајската мечка има специфично долк јазик од 20-25 сантиметри кој го користи за да јаде мед директно од пчелината кошница[3].

За разлика од другите мечки, крзното им е доста кратко. Оваа адаптација е поради климата во регионите каде што живеат. Крзното им е со кафеава или црна боја, освен на градите каде имаат портокалово-жолт белег во облик на потковица. Крзно со слична боја може да се сретне и на муцката или околу очите.

Other Languages
العربية: دب الشمس
azərbaycanca: Malay ayısı
Bân-lâm-gú: Má-lâi-hîm
български: Малайска мечка
brezhoneg: Arzh Malaysia
català: Ós malai
Deutsch: Malaienbär
Diné bizaad: Shash yázhí
dolnoserbski: Malayziski mjadwjeź
English: Sun bear
Esperanto: Malaja urso
فارسی: خرس آفتاب
français: Ours malais
Gaeilge: Béar gréine
한국어: 말레이곰
hornjoserbsce: Malajiski mjedwjedź
hrvatski: Sunčev medvjed
Bahasa Indonesia: Beruang madu
interlingua: Helarctos malayanus
עברית: דוב מלאי
қазақша: Малай аюы
kernowek: Arth mel
latviešu: Saules lācis
lietuvių: Malajinis lokys
magyar: Maláj medve
Bahasa Melayu: Beruang Madu
မြန်မာဘာသာ: ပသျှူးဝက်ဝံ
Nederlands: Maleise beer
日本語: マレーグマ
پنجابی: ماکھیو رچھ
română: Ursul malaez
Simple English: Sun Bear
slovenščina: Sončni medved
српски / srpski: Сунчани медвед
srpskohrvatski / српскохрватски: Sunčev medvjed
Basa Sunda: Ontohod
svenska: Malajbjörn
Türkçe: Malaya ayısı
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مالاي ئېيىقى
Tiếng Việt: Gấu chó
粵語: 馬來熊
中文: 马来熊