Македонија на Евровизија

Македонија

Знаме

Медиумски организатор[[Македонска радио телевизија|МРT]]
Национален изборСкопје Фест
Број на учества16
Прво учество1998
Најдобар пласман12. место, 2006
Најлош пласман16. место ПФ, 2011, 2013;
Логото на македонската Евровизија

Македонија откако почна новото правило со полуфиналињата од 2004, секогаш бележеше добри успеси т.е влез во финале. Овој рекорд, како и да е, беше прекршен во 2008, кога Македонија не успеа да влезе во финале.

Натпреварувачи [1]

Година Пејач/ка Фото Наслов Композитор/Текст Финале Поени Полуфинале Поени
1998 Владо Јаневски Vlado Janevski 1998.jpg Не зори зоро Григор Копров,Владо Јаневски 19 16 X X
2000 XXL Xxl eurovision 2000.jpg 100% те љубам Драган Каранфиловски, Орце Зафировски,Владо Јаневски 15 29 X X
2002 Каролина Гочева Karolina eurovision 2002.jpg Од нас зависи Никола Перевски , Владимир Крстевски 19 25 X X
2004 Тоше Проески Tose Proeski.jpg Life Јован Јованов, Илија Николовски 14 44 10 71
2005 Мартин Вучиќ Make My Day Драган Вучиќ, Бранка Костиќ 17 52 9 97
2006 Елена Ристеска Elena risteska eurovision 2006.jpg Нинанајна Дарко Димитров,Врчак 12 56 10 76
2007 Каролина Гочева Goceva-ESC2007.jpg Мојот свет Григор Копров, Огнен Неделковски 14 73 9 97
2008 Тамара, Адријан и Врчак Tamara Todevska - ESC 2008.jpg Let Me Love You Врчак X X 10 64
2009 Next Time Next time eurovision 2009.jpg Нешто што ќе остане Јован Јованов, Дамјан Лазаров X X 10 45
2010 Ѓоко Танески, Billy Zver и Дамјан Пејчиноски[1][2][3] Gjoko taneski eurovision 2010.jpg Јас ја имам силата[1][2] Кристијан Габровски X X 15 37
2011 Влатко Илиевски Vlatko ilievski eurosong 2011.jpg Русинка[4] Григор Копров,Јован Јованов,Марко Маринкович,Владимир Дојчиновски X X 16 36
2012 Калиопи[5] Kaliopi koncert.jpg Црно и бело Ромео Грил,Калиопи 13 71 9 53
2013 Есма & Лозано ESC2013 - Macedonia 06.jpg Пред да се раздени Симеон Атанасов,Дарко Димитров,Лазар Цветковски,Магдалена Цветковска X X 16 28
2014 Тијана Дапчевиќ ESC2014 - Macedonia 01.jpg To the sky Дарко Димитров, Лазар Цветковски,Елена Ристевска X X 13 33
2015 Даниел Кајмакоски 20150515 ESC 2015 Daniel Kajmakoski 7113.jpg Autumn Leaves Даниел Кајмакоски, Јоацим Перссон, Роберт Библиов X X 15 28
2016 Калиопи ESC2016 - Macedonia 13.jpg Дона Ромео Грил X X 11 88
2017 Јана Бурческа Dance Alone Јоаким Персон, Алекс Омар, Флоренс А. и Боби-Леон Миланов X X 15 69
Other Languages