Македонија

За останати значења на поимот, видете ја страницата за појаснување.
Република Македонија
Македонија
Знаме Грб
Геслонема [1]
Химна

Денес над Македонија
Местоположба на Македонија (зелено) со Европа (зелено + темно сиво)
Местоположба на Македонија (зелено) со Европа (зелено + темно сиво)
Главен градCoat of arms of Skopje.svg Скопје
Најголем град главниот град
Службен јазик македонски[2]
Народности  Македонци и останати малцински заедници
Демоним Mакедонец
Уредување Парламентарна република
 •  Претседател Ѓорге Иванов
 •  Премиер Зоран Заев
Основање
 •  Античка Македонија 825(?) - 146 г.п.н.е. 
 •  Самоилово царство 976 - 1018 
 •  Крушевска Република 3 - 13 август 1903 
 •  Прогласена независност од СФРЈ 8 септември 1991 
 •  Официјално призната 8 април 1993 
Површина
 •  Вкупна 25.713 км2 (148ма)
 •  Вода (%) 1,9%
Население
 •  проценка за 2014[3] г. 2.067.471 (142ра)
 •  Попис 2002 2.022.547 
 •  Густина 82,2 жит/км2 (116та)
БДП (ПКМ) проценка за 2016 г.
 •  Вкупен $30,26 милијарди[4] 
 •  По жител $14,600 (129)
БДП (номинален) проценка за 2016 г.
 •  Вкупно $10,91 милијарди 
 •  По жител $13,400 (2014) 
Џиниев коеф. (2015)positive decrease 33.7[5]
среден
ИЧР (2015) 0.748[6]
висок · 82ра
Валута денар (MKD)
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Се вози на десно
НДД
Повик. бр. 389
Светец-заштитник Свети Климент Охридски[7]
1. албански, турски, српски, ромски и влашки се службени јазици покрај македонскиот во населени места каде го зборува над 20 % од населението.

Македонија, официјално Република Македонија — држава сместена на Балканскиот полуостров. Земјата е една од наследничките држави на поранешна Југославија, од која прогласи независност во 1991 година. Република Македонија зафаќа околу 38% од вкупната површина на регионот Македонија. Географски земјата граничи со СрбијаКосово) на север, Бугарија на исток, Грција на југ и Албанија на запад. Релјефот на државата е главно планински. Иако континентална држава, таа има повеќе од 50 езера и шеснаесет планини повисоки од 2.000 метри.

Македонија е суверена[8], самостојна[9][10], демократска[11][12] и социјална држава[13][14]. Главен град на државата е Скопје со население од 506.926 граѓани (проц. 2004). Други поголеми градови се: Битола, Куманово, Прилеп, Тетово, Велес, Штип, Охрид, Гостивар, Струмица, Кичево, Кавадарци и Кочани. Македонија има вкупно 25.713 километри квадратни во кои живеат околу 2.114.550 жители (проц. 2009), од кои мнозинството се Македонци. Официјален јазик во државата е македонскиот, додека официјална валута е денарот.

Во 1993 година, Македонија станала членка на Обединетите нации, но поради спорот со името кој го води со Република Грција, примена е под привремената референца Поранешна Југословенска Република Македонија. Македонија е членка и на советот на Европа. Од декември 2005 година исто така е и кандидат за приклучување кон Европската Унија и има аплицирано за приклучување кон НАТО.

Содржина

Other Languages
Acèh: Makèdonia
Alemannisch: Republik Mazedonien
armãneashti: Republica Machedonia
Avañe'ẽ: Masendoña
беларуская (тарашкевіца)‎: Рэспубліка Македонія
भोजपुरी: मेसीडोनिया
Bislama: Macedonia
Boarisch: Mazedonien
bosanski: Makedonija
čeština: Makedonie
Chavacano de Zamboanga: Macedonia
chiShona: Macedonia
corsu: Macedonia
dansk: Makedonien
davvisámegiella: Makedonia
Deutsch: Mazedonien
ދިވެހިބަސް: މެސެޑޯނިއާ
dolnoserbski: Makedońska
eesti: Makedoonia
Frysk: Masedoanje
Fulfulde: Masedoniya
furlan: Macedonie
Gagauz: Makedoniya
Gàidhlig: Masadoinia
ગુજરાતી: મેસેડોનિયા
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: मॅसिडोनिया
客家語/Hak-kâ-ngî: Macedonia Khiung-fò-koet
хальмг: Масидин Орн
हिन्दी: मैसिडोनिया
hornjoserbsce: Makedonska
hrvatski: Makedonija
Igbo: Macedonia
Ilokano: Macedonia
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মেসিডোনিয়া
Bahasa Indonesia: Republik Makedonia
Interlingue: Macedonia
isiZulu: IMakedoniya
עברית: מקדוניה
kalaallisut: Makedonia
къарачай-малкъар: Македония
ქართული: მაკედონია
kaszëbsczi: Macedoniô
Kinyarwanda: Masedoniya
Kongo: Makedonia
Kreyòl ayisyen: Repiblik d Masedoni
Кыргызча: Македония
Ladino: Makedonia
latviešu: Maķedonija
Lëtzebuergesch: Republik Mazedonien
lietuvių: Makedonija
Ligure: Maçedònia
Lingua Franca Nova: Macedonia
Livvinkarjala: Makedounii
lumbaart: Macedonia
magyar: Macedónia
Malagasy: Masedonia
Māori: Makerōnia
მარგალური: მაკედონია
مازِرونی: شمالی مقدونیه
Bahasa Melayu: Republik Macedonia
Mirandés: Macedónia
мокшень: Македоние
Dorerin Naoero: Matedoniya
Nederlands: Macedonië (land)
Nedersaksies: Macedonie (land)
नेपाल भाषा: म्यासेडोनिया
нохчийн: Македони
Nordfriisk: Matsedoonien
Norfuk / Pitkern: Repablik o' Masedoenya
norsk nynorsk: Republikken Makedonia
олык марий: Македоний
Oromoo: Maqedooniyaa
oʻzbekcha/ўзбекча: Makedoniya Respublikasi
Pangasinan: Masedoniya
پنجابی: مقدونیہ
Papiamentu: Macedonia
Piemontèis: Macedònia
Plattdüütsch: Republiek Makedonien
polski: Macedonia
Ποντιακά: ΠΓΔΜ
Qaraqalpaqsha: Makedoniya
qırımtatarca: Makedoniya Cumhuriyeti
Runa Simi: Makidunya
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱢᱟᱥᱤᱰᱚᱱᱤᱭᱟ
संस्कृतम्: मेसेडोनिया
Seeltersk: Makedonien
Simple English: Republic of Macedonia
SiSwati: IMakhedoniya
slovenčina: Macedónsko
slovenščina: Makedonija
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Макєдонїꙗ
ślůnski: Macedůńijo
Sranantongo: Masedoniyakondre
srpskohrvatski / српскохрватски: Republika Makedonija
Basa Sunda: Makédonia
suomi: Makedonia
svenska: Makedonien
తెలుగు: మేసిడోనియా
tetun: Masedónia
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ماكېدونىيە
vepsän kel’: Makedonii
Tiếng Việt: Cộng hòa Macedonia
Volapük: Makedoniyän
West-Vlams: Macedonië (land)
ייִדיש: מאקעדאניע
Zeêuws: Macedonië
žemaitėška: Makeduonėjė