Мадрид

Мадрид
Палата на комуникациите на Плоштад Сибелес.
Палата на комуникациите на Плоштад Сибелес.
Официјално знаме на Мадрид
Знаме
Официјален грб на Мадрид
Грб
Место
Местоположба на Мадрид
Локација во Општина Мадрид, Шпанија
Координати

Erioll world.svg 40°23′″N, 3°43′″W

Часовен појасCET (GMT +1)
CEЛT (GMT +2)
Општи податоци
Мото: Од Мадрид до Рајот
De Madrid al Cielo
Име
- изворно
Мадрид
Madrid
Основан8 век
Поштенски број28001-28080
Повикувачки број34 (Шпанија) + 91 (Мадрид)
Официјална страницаwww.munimadrid.es
Управа
ДржаваFlag of Spain.svg Шпанија
Автономна заедницаОпштина Мадрид
ПокраинаМадрид
Административна распределба21 административни единици
Населби127
ГрадоначалникАлберто Руиз-Гаљардон (ПП)
Географија
Површина607 км²
Надморска височина667 м
ГШ40°23′N
Географска должина3°43′W
Население
Население3 228 359 (2005)
Густина5198 ж/км²

Мадрид (шпански: Madrid, шпански изговор: [maðɾið], разговорно: [maðɾi]) е главен и најголем град во Шпанија. Градот е населен со околу 3,3 милиони [1] (од декември 2009); целото население во градскиот дел (урбаниот дел и предградијата) е пресметано дека е 6.386.932 жители[2].

Мадрид е трета најнаселена општина во Европската унија, по Голем Лондон и Берлин и неговата градска област е трета најнаселена во Европската унија, по Париз и Лондон.[3][4][5][6] Градот се простира на 698 км2.[7]

Градот се наоѓа на реката Мансанарес во центарот и на земјата и општината на Мадрид (која го опфаќа градот Мадрид, со своите издвоени и проширени предградија и села); оваа општина се граничи со автономни заедници на Кастилја и Леон и Кастилја-Ла Манча. Освен главен град на Шпанија, седиште на владата и престолнина на шпанскиот монарх, Мадрид исто така е и политички центар на Шпанија.[8] Моментален градоначалник е Алберто Руиз-Гаљардон од народната партија. Тој е на функција од 2003 година, кога го напуштил Претседателството на автономната заедница на Мадрид и се кандидирал да го замени заминувањето на градоначалникот Хозе Марија Алварез дел Мансано, кој исто така е од народната партија. На последните локални избори од 2007 година, Руиз Гаљардон го зголеми мнозинството на народната партија во Градскиот совет на 34 места од вкупно 57, земајќи 55,5% од гласовите и победи во сите освен во два региони.

Поради своето економско производство, животниот стандард, како и големината на пазарот, Mадрид се смета за главен финансиски центар на Пиринејскиот полуостров; домаќин е на седиштата на мнозинство од главните шпански компании, како и седиштето на три од 100-те светски најголеми фирми (Telefónica, Repsol-YPF, Banco Santander). Освен тоа, Мадрид бил рангиран на 10-то место заедно со Хонгконг за најмоќните градови во светот, пресметани во топ 20 градови во 5 од 6 категории.

Иако Мадрид поседува модерна инфраструктура, сепак го задржал изгледот и чувството на многу од неговите историски населби и улици. Во неговите обележја се вклучени огромната Кралската палата на Мадрид; Театро Реал (Кралскиот театар), со негова обнова во 1850 во оперска куќа; паркот Буен Ретиро, основан во 1631; величествената зграда на Националната библиотека од 19 век (основана во 1712), содржи некои од шпанските историски архиви, археолошки музеј и три врвни уметнички музеи: музејот Прадо, во кој е сместена една од најдобрите уметнички колекции во светот, Мусео Насионал Сентро де Арте Реина Софија, музеј на современа уметност, и музејот Тисен-Борнемиса, сместен во реновираната Палата Виљаремоса.[9]

Other Languages
Acèh: Madrid
Адыгэбзэ: Мадрид
адыгабзэ: Мадрид
Afrikaans: Madrid
Alemannisch: Madrid
አማርኛ: ማድሪድ
Ænglisc: Madrid
Аҧсшәа: Мaдрид
العربية: مدريد
aragonés: Madrit
armãneashti: Madrid
arpetan: Madrid
asturianu: Madrid
Avañe'ẽ: Madrid
авар: Мадрид
Aymar aru: Madrid
azərbaycanca: Madrid
تۆرکجه: مادرید
bamanankan: Madrid
বাংলা: মাদ্রিদ
Bân-lâm-gú: Madrid
башҡортса: Мадрид
беларуская: Мадрыд
беларуская (тарашкевіца)‎: Мадрыд
Bikol Central: Madrid
Bislama: Madrid
български: Мадрид
Boarisch: Madrid
བོད་ཡིག: མ་ད་རིད།
bosanski: Madrid
brezhoneg: Madrid
буряад: Мадрид
català: Madrid
Чӑвашла: Мадрид
Cebuano: Madrid
čeština: Madrid
Chamoru: Madrid
Chavacano de Zamboanga: Madrid
Chi-Chewa: Madrid
chiShona: Madrid
corsu: Madridi
Cymraeg: Madrid
dansk: Madrid
davvisámegiella: Madrid
Deitsch: Madrid
Deutsch: Madrid
dolnoserbski: Madrid
eesti: Madrid
Ελληνικά: Μαδρίτη
emiliàn e rumagnòl: Madrìd
English: Madrid
эрзянь: Мадрид ош
español: Madrid
Esperanto: Madrido
estremeñu: Mairil
euskara: Madril
eʋegbe: Madrid
فارسی: مادرید
Fiji Hindi: Madrid
føroyskt: Madrid
français: Madrid
furlan: Madrid
Gaeilge: Maidrid
Gaelg: Madrid
Gagauz: Madrid
Gàidhlig: Madrid
galego: Madrid
ГӀалгӀай: Мадрид
گیلکی: مادريد
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: माद्रिद
客家語/Hak-kâ-ngî: Madrid
한국어: 마드리드
Hausa: Madrid
Hawaiʻi: Makelika
հայերեն: Մադրիդ
हिन्दी: मद्रिद
hornjoserbsce: Madrid
hrvatski: Madrid
Ido: Madrid
Ilokano: Madrid
Bahasa Indonesia: Madrid
interlingua: Madrid
Interlingue: Madrid
Ирон: Мадрид
isiXhosa: Madrid
íslenska: Madríd
italiano: Madrid
עברית: מדריד
Basa Jawa: Madrid
Kabɩyɛ: Maadiriidi
kalaallisut: Madrid
ಕನ್ನಡ: ಮಡ್ರಿಡ್
Kapampangan: Madrid
ქართული: მადრიდი
kaszëbsczi: Madrit
қазақша: Мадрид
kernowek: Madrid
Kinyarwanda: Madrid
Kirundi: Madrid
Kiswahili: Madrid
коми: Мадрид
Kreyòl ayisyen: Madrid
kurdî: Madrîd
Кыргызча: Мадрид
кырык мары: Мадрид
Ladino: Madrid
لۊری شومالی: مادرید
Latina: Matritum
latviešu: Madride
Lëtzebuergesch: Madrid
лезги: Мадрид
lietuvių: Madridas
Ligure: Madrid
Limburgs: Madrid (stad)
lingála: Madrid
Lingua Franca Nova: Madrid
Livvinkarjala: Madridu
lumbaart: Madrid
magyar: Madrid
Malagasy: Madrid
മലയാളം: മാഡ്രിഡ്
Malti: Madrid
Māori: Madrid
मराठी: माद्रिद
მარგალური: მადრიდი
مصرى: مدريد
مازِرونی: مادرید
Bahasa Melayu: Madrid
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Madrid
Mirandés: Madrid
монгол: Мадрид
မြန်မာဘာသာ: မဒရစ်မြို့
Dorerin Naoero: Madrid
Nederlands: Madrid (stad)
Nedersaksies: Medrid
नेपाली: म्याड्रिड
नेपाल भाषा: माद्री
日本語: マドリード
нохчийн: Мадрид
Nordfriisk: Madrid
Norfuk / Pitkern: Madrid
norsk: Madrid
norsk nynorsk: Madrid
Nouormand: Madri
Novial: Madrid
occitan: Madrid
олык марий: Мадрид
ଓଡ଼ିଆ: ମାଡ୍ରିଦ
oʻzbekcha/ўзбекча: Madrid
ਪੰਜਾਬੀ: ਮਾਦਰੀਦ
پنجابی: مادرید
Papiamentu: Madrid
Перем Коми: Мадрид
Picard: Madrid
Piemontèis: Madrid
Tok Pisin: Madrid
Plattdüütsch: Madrid
polski: Madryt
português: Madrid
Qaraqalpaqsha: Madrid
qırımtatarca: Madrid
reo tahiti: Madrid
română: Madrid
Romani: Madrid
rumantsch: Madrid
Runa Simi: Madrid
русиньскый: Мадрід
русский: Мадрид
саха тыла: Мадрид
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱢᱟᱰᱨᱤᱰ
Gagana Samoa: Madrid
संस्कृतम्: मद्रिद्
sardu: Madrid
Scots: Madrid
Seeltersk: Madrid
Sesotho: Madrid
Setswana: Madrid
shqip: Madridi
sicilianu: Madrid
සිංහල: මැඩ්රිඩ්
Simple English: Madrid
slovenčina: Madrid
slovenščina: Madrid
ślůnski: Madryt
Soomaaliga: Madrid
کوردی: مەدرید
Sranantongo: Madrid
српски / srpski: Мадрид
srpskohrvatski / српскохрватски: Madrid
Basa Sunda: Madrid
suomi: Madrid
svenska: Madrid
Tagalog: Madrid
தமிழ்: மத்ரித்
Taqbaylit: Madrid
tarandíne: Madrid
татарча/tatarça: Madrid
tetun: Madríd
тоҷикӣ: Мадрид
lea faka-Tonga: Madrid
Tsetsêhestâhese: Madrid
Tshivenda: Madrid
Türkçe: Madrid
Türkmençe: Madrid
Twi: Madrid
удмурт: Мадрид
українська: Мадрид
اردو: میدرد
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Madrid
Vahcuengh: Madrid
vèneto: Madrid
vepsän kel’: Madrid
Tiếng Việt: Madrid
Volapük: Madrid
Võro: Madrid
文言: 馬德里
Winaray: Madrid
Wolof: Madrid
吴语: 马德里市
ייִדיש: מאדריד
Yorùbá: Madrid
粵語: 馬德里
Zazaki: Madrid
žemaitėška: Madrids
中文: 马德里