Магнетно поле

Шематски приказ на силовите линии кои одат од северниот магнетен пол (црвена боја) и влегуваат во јужниот магнетен пол (зелена боја). Во таа смисла условно Северниот Пол може да се смета како позитивен, а јужниот како негативен.

Магнетно поле — механичко поле, кое се создава од честички со ненулев магнетен момент (на пример од магнетни момент на електроните во атомите на постојан магнет) или од промената во времето на електричното поле. [1] Ова е една од двете компоненти на електромагнетното поле. Неговите главни карактеристики се неговата сила и насока, дефинирани од векторот на електромагнетната индукција, односно тоа е векторско поле. [2] SI силата на магнетното поле се мери со тесли (ознака Т).

Сложената математика на магнетното поле на еден објект обично е претставена преку силови линии. Овие така наречени линии се чиста математичка апстракција и не постојат физички. Сепак, растурен железен прав во близина на магнет формира слични на имагинарните линии и дава претстава за нивното располагање.

Магнетите дејствуваат еден на друг со сили. Електричната струја и во принцип на движење на вчитани честички создава магнетно поле. Магнетното поле на постојан магнет опстојува главно благодарение на електроните неповрзани во двојки. За да се создаде магнетно поле потребна е енергија која се ослободува кога полето се уништува. Електричните и магнетните полиња се неразделно поврзани. Промената во електричното поле создава магнетно поле и промените во магнетното поле создаваат електрична енергија. Ова се опишува со Максвеловите равенки. Од гледна точка на специјалната теорија на релативноста овие две полиња се всушност различна манифестација на ист предмет - електромагнетното поле. Од гледна точка на квантната механика тоа електромагнетно поле се создава од виртуелни фотон. Во некои едноставни случаи полето може да се утврди со Био-Саваровиот закон или од теорема за циркулацијата (во понатамошниот исто така Амперов закон). Во посложени случаи се бара како решение за Максвеловите равенки.

Ова магнетно поле се манифестира преку содејство врз магнетните моменти на честичките и телата, движејќи електрични вчитани честички. Силата, дејствувајќи врз движењето во магнетното поле се нарекува Лоренцова сила. Таа е пропорционална на наполнетоста на ова честичка и на векторско поле и брзината на движењете на ова честичка.

Магнетните полиња веќе долго време наоѓаат широка примена. Земјата има свое магнетно поле, што е важно за навигацијата, бидејќи северниот пол на компасите всушност е свртен кон јужниот магнетен пол на Земјата, кој се наоѓа во близина на северниот географски пол. Денес, ефектот на магнетните полиња е искористен во направи како електромоторите, трансформаторите, генераторите и многу други електрични уреди.

Other Languages
Afrikaans: Magneetveld
Alemannisch: Magnetfeld
العربية: حقل مغناطيسي
aragonés: Campo magnetico
asturianu: Campu magnéticu
azərbaycanca: Maqnit sahəsi
башҡортса: Магнит ҡыры
беларуская: Магнітнае поле
беларуская (тарашкевіца)‎: Магнітнае поле
български: Магнитно поле
bosanski: Magnetno polje
čeština: Magnetické pole
Cymraeg: Maes magnetig
dansk: Magnetfelt
Deutsch: Magnetfeld
Esperanto: Magneta kampo
estremeñu: Campu manéticu
Fiji Hindi: Magnetic field
한국어: 자기장
hrvatski: Magnetsko polje
Bahasa Indonesia: Medan magnet
interlingua: Campo magnetic
íslenska: Segulsvið
italiano: Campo magnetico
עברית: שדה מגנטי
қазақша: Магнит өрісі
Kiswahili: Uga sumaku
Kreyòl ayisyen: Chan mayetik
Кыргызча: Магнит талаасы
Bahasa Melayu: Medan magnet
မြန်မာဘာသာ: သံလိုက်စက်ကွင်း
Nederlands: Magnetisch veld
日本語: 磁場
Nordfriisk: Magneetisk fial
norsk: Magnetfelt
norsk nynorsk: Magnetfelt
occitan: Camp magnetic
oʻzbekcha/ўзбекча: Magnit maydon
português: Campo magnético
română: Câmp magnetic
русиньскый: Маґнетічне поле
Simple English: Magnetic field
slovenčina: Magnetické pole
slovenščina: Magnetno polje
српски / srpski: Магнетно поље
srpskohrvatski / српскохрватски: Magnetno polje
Basa Sunda: Médan magnétik
svenska: Magnetfält
татарча/tatarça: Магнит кыры
Türkçe: Manyetik alan
українська: Магнітне поле
Tiếng Việt: Từ trường
吴语: 磁场
粵語: 磁場
中文: 磁場