Магнетар

Уметнички приказ на магнетар со линиите на магнетното поле

Магнетар е неутронска ѕвезда со екстремно моќно магнетно поле, чии сили се распаѓаат и емитуваат изобилно количество на високо-енергетска електромагнетна радијација, делумно рендгенски зраци и гама зраци.[1] Теоријата во врска со овие небесни тела била предложена од физичарот Роберт Данкан и Кристофер Томпсон во 1992 година, а првата забележана експлозија на гама зраци за која се смета дека доаѓа од магнетар е на 5 март 1979 година.[2] Во текот на наредната декада, хипотезата за магнетарите била нашироко прифатена.

Види исто така


Other Languages
العربية: نجم مغناطيسي
azərbaycanca: Maqnit ulduzlar
беларуская: Магнітар
български: Магнетар
bosanski: Magnetar
català: Magnetar
čeština: Magnetar
dansk: Magnetar
Deutsch: Magnetar
Ελληνικά: Μάγναστρο
English: Magnetar
español: Magnetar
Esperanto: Magneta stelo
فارسی: مگنتار
français: Magnétar
한국어: 마그네타
հայերեն: Մագնետար
Bahasa Indonesia: Magnetar
italiano: Magnetar
עברית: מגנטר
ქართული: მაგნეტარი
қазақша: Магнетар
latviešu: Magnetārs
lietuvių: Magnetaras
magyar: Magnetár
മലയാളം: മാഗ്നറ്റാർ
Nederlands: Magnetar
日本語: マグネター
norsk: Magnetar
norsk nynorsk: Magnetar
polski: Magnetar
português: Magnetar
română: Magnetar
русский: Магнетар
Simple English: Magnetar
slovenčina: Magnetar
slovenščina: Magnetar
српски / srpski: Магнетар
suomi: Magnetar
svenska: Magnetar
татарча/tatarça: Магнетар
Türkçe: Magnetar
українська: Магнітар
Tiếng Việt: Sao từ
中文: 磁星