Луј XVI

Луј XVI
Крал на Франција и на Навара
[[File:Duplessis - Louis XVI of France, oval, Versailles.jpg|frameless|alt=]]
Луј XVI
Владеење10 мај 177410 август 1792
Крунисување11 јуни 1775
Полно имеЛуј-Огист Капет
ЗвањаКрал на Франција и на Навара (1775-1792)
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникЛуј XV
НаследникМонархијата била укината.
Луј XVII (де јуре)
Следен владетел: Наполеон I (од 1804)
ПридружникМарија Антоанета
ДецаМарија-Тереза Француска
Луј Жозеф, дофин на франција,
Луј XVII
Софија Елена Беатрис
ДинастијаБурбони
ТаткоЛуј Фердинанд, дофин на Франција
МајкаМарија Жозефа Саксонска

Луј XVI (роден на 23 август 1754 во дворецот Версај - починал на 21 јануари 1793 во Париз) бил крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара. Кога ја презел власта, незадоволството кај третиот сталеж било многу големо. Се обидел да спроведе реформи, но сето тоа завршило без успех. За време на Француската револуција бил симнат од престолот и бил гилотиниран на 21 јануари 1793, откако бил фатен во обид да избега од земјата.
Претходник
Луј XV
Крал на Франција
1774-1793
Наследник
Луј XVII
Other Languages
Alemannisch: Ludwig XVI.
Bân-lâm-gú: Louis 16-sè
беларуская: Людовік XVI
беларуская (тарашкевіца)‎: Людовік XVI
български: Луи XVI
čeština: Ludvík XVI.
Deutsch: Ludwig XVI.
eesti: Louis XVI
français: Louis XVI
한국어: 루이 16세
հայերեն: Լուի XVI
Bahasa Indonesia: Louis XVI dari Perancis
íslenska: Loðvík 16.
ქართული: ლუი XVI
қазақша: Людовик XVI
latviešu: Luijs XVI
Lëtzebuergesch: Louis XVI. vu Frankräich
lietuvių: Liudvikas XVI
Malagasy: Louis XVI
مازِرونی: لویی شونزهم
پنجابی: لوئی XVI
Picard: Louis XVI
polski: Ludwik XVI
Runa Simi: Louis XVI
русский: Людовик XVI
shqip: Louis XVI
sicilianu: Luiggi XVI
Simple English: Louis XVI of France
slovenčina: Ľudovít XVI.
slovenščina: Ludvik XVI. Francoski
српски / srpski: Луј XVI
srpskohrvatski / српскохрватски: Louis XVI od Francuske
suomi: Ludvig XVI
Türkçe: XVI. Louis
українська: Людовик XVI
Tiếng Việt: Louis XVI của Pháp
吴语: 路易十六
粵語: 路易十六
中文: 路易十六