Луј XIII

Луј XIII
Крал на Франција и Навара
[[File:Louis XIII.jpg|frameless|alt=]]
Луј XIII
Владеење14 мај 1610 - 14 мај 1643
Крунисување17 октомври 1610
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникАнри IV
НаследникЛуј XIV
ПридружникАна Австриска
ДецаЛуј XIV
Филип I Орлеански
ДинастијаБурбони
ТаткоАнри IV
МајкаМарија Медичи

Луј XIII (роден на 27 септември 1601 во Фонтенбло - починал на 14 мај 1643 во Париз) бил крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара. Тој бил син на кралот Анри IV и Марија Медичи. Најпрвин владеел заедно со својата мајка, а подоцна вистинската власт во државата ја имал министерот за внатрешни работи Ришелје. Го задушил востанието на хугенотите и влегол завојувал во Триесетгодишната војна.
Претходник
Анри IV
Крал на Франција
1610-1643
Наследник
Луј XIV
Other Languages
azərbaycanca: XIII Lüdovik
Bân-lâm-gú: Louis 13-sè
беларуская: Людовік XIII
български: Луи XIII
Чӑвашла: Людовик XIII
čeština: Ludvík XIII.
Deutsch: Ludwig XIII.
eesti: Louis XIII
français: Louis XIII
한국어: 루이 13세
Bahasa Indonesia: Louis XIII dari Prancis
íslenska: Loðvík 13.
ქართული: ლუი XIII
қазақша: Людовик XIII
latviešu: Luijs XIII
lietuvių: Liudvikas XIII
нохчийн: Людовик XIII
polski: Ludwik XIII
русский: Людовик XIII
Simple English: Louis XIII of France
slovenčina: Ľudovít XIII.
slovenščina: Ludvik XIII. Francoski
српски / srpski: Луј XIII
srpskohrvatski / српскохрватски: Louis XIII od Francuske
Taqbaylit: Lwis XIII
татарча/tatarça: XIII Луи
Türkçe: XIII. Louis
Tiếng Việt: Louis XIII của Pháp
吴语: 路易十三
粵語: 路易十三
中文: 路易十三