Луј VII Младиот

Луј VII
Крал на Франките
[[File:Louis7 le jeune.jpg|frameless|alt=]]
Луј VII
Владеење25 октомври 1131 - 1 август 1137 (млад крал)
1 август 1137 - 18 септември 1180
Крунисување25 октомври 1131
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникЛуј VI
НаследникФилип II
ПридружникЕлеонора Аквитанска
Костанца Кастиљска
Адела Шампањска
ДецаМарија Шампањска
Алиса Француска
Маргарита, кралица на Унгарија
Алиса Вексинска
Филип II
Агнес, царица на Византија
ДинастијаКапети
ТаткоЛуј VI
МајкаАделаида Савојска

Луј VII Младиот (роден во 1120 - починал на 18 септември 1180 во Сен-Пон) бил крал на Франција од Капетинската династија. Учествувал во Втората крстоносна војна. Владеел со помош на свештенството и го поддржал папата Александар III во борбата против Фридрих Барбароса. Војувал против Хенри II , кој поради тоа што се оженил со Елеонора Аквитанска полагал право на Аквитанија.
Претходник
Луј VI
Крал на Франција
1137-1180
Наследник
Филип II
|}
Other Languages
беларуская: Людовік VII Малады
български: Луи VII
eesti: Louis VII
فارسی: لوئی هفتم
한국어: 루이 7세
Bahasa Indonesia: Louis VII dari Perancis
ქართული: ლუი VII
latviešu: Luijs VII
русский: Людовик VII
Simple English: Louis VII of France
slovenščina: Ludvik VII. Francoski
српски / srpski: Луј VII
srpskohrvatski / српскохрватски: Louis VII od Francuske
українська: Людовик VII Молодий
Tiếng Việt: Louis VII của Pháp