Луфтханза

Луфтханза
Lufthansa Hauptverwaltung 2005-04-11.jpg
IATAICAOОзнака
LHDLHLUFTHANSA
Основан1926 (како Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft), ре-основана1954
Јазли
Поважни градови
Програма за чести летачиMiles & More
Аеродромски салонHON / Senator Lounge
СојузStar Alliance
Летала276 (+ 166 нарачки + 90 опции); Lufthansa AG вклучувајќи ги и подружниците: 531
Одредишта209 во 81 земја (заклучно со јуни 2008)
ГеслоThere's no better way to fly.
СедиштеКелн, Германија
РаководствоJürgen Weber (Претседател на бордот на директори), Wolfgang Mayrhuber(CEO), Stefan Lauer (), Stephan Gemkow (CFO)
Мрежо местоhttp://www.lufthansa.de/

Луфтханза АГ е најголемата авиокомпанија во Европа во смисла на превоз на патници и национален авиопревозник на Германија. Името на компанијата потекнува од "Luft", германски збор за воздух, и "Hansa", моќна средновековна трговска компанија. Авиокомпанијата е петта по големина во целиот свет, оперира на 209 дестинации во 81 земја. Луфтханза ја има втората најголема флота на авиони во светот. Седиштето на авиокомпанијата е во Келн, Германија, додека централниот аеродром кој го користи авиокомпанијата е аеродром Франкфурт, со втор хуб аеродром Минхен. Луфтџанза е првиот член на Star Alliance, најголемата светска алијанса на авиокомпании. Star Alliance беше формирана во 1997 година заедно со Thai Airways, United Airlines, Air Canada и SAS Scandinavian Airlines System. Моментално, Star Alliance има 20 членови и 3 регионални члена. Луфтханза оперира со преку 400 авиони и вработува 105,261 луѓе ширум светот. Во 2007 година, 83.1 милиони патници летаа со Луфтханза.

Седиштето на Луфтханза во Келн, Германија

Историја

Компанијата беше основана на 6 јануари 1926 година во Берлин. На 9 декември 1927, по договор на Германската и Шпанската влада, Луфтханза започнува со редовна линија помеѓу Берлин и Мадрид. Со овој договор, исто така е предвидено и креирање на Шпанска авиокомпанија, Иберија. Во годините пред втората светска војна, Луфтханза започнува со летови до далечниот Исток, северна и јужна Америка, но со завршувањето на втората светска војна сите линии се суспендирани. Луфтханза беше реоснована на 6 јануари 1953 година. Во 1958 година, Луфтханза направи нарачка од 4 авиони Боинг 707, со главна намена, започнување на летови од Франкфурт до Њујорк. Боинг 720 беа купени подоцна со цел да ги заменат веќе дотрајаните Боинг 707. Луфтханза го додаде Боинг 727 во својата флота во 1964, и во мај истата година, започнаа поларни летови од Франкфурт до Токио. Луфтханза беше исто така првиот корисник на Боинг 737, и со тоа стана првиот корисник на Боинг авиони вон границита на САД. Со почетокот на ерата на големи авиони, Луфтханза влезе на голема врата со Boинг 747. Во 1971 година, Луфтханза започна сервис и кон Јужна Америка. Најголемата модернизација и реновација на компанијата започна во 1985 година, со нарачка на 15 Airbus A320 и седум Airbus A300-600 авиони. Десет Boeing 737-300 беа нарачани неколку дена потоа. Сите тие воздухоплови беа испорачани во периодот од 1987 до 1992 година. Луфтханза исто така нарача и Airbus A321, Airbus A340 и Boeing 747. Монентално, Луфтханза има договор со Американската авиокомпанија JetBlue, со кој поседува 19% од компанијата. Ова е прво здружување на Американска е Европска авиокомпанија по потпишувањето на openskies договорот. Исто така Луфтханза се обидува да ја присвои и Полската национална авиокомпанија LOТ, koја сѐ уште е во сопственост на Полската влада.

Airbus A300B4-600R
Airbus A319-100
Other Languages
Afrikaans: Lufthansa
Alemannisch: Lufthansa
العربية: لوفتهانزا
авар: Lufthansa
azərbaycanca: Lufthansa
беларуская: Lufthansa
भोजपुरी: लुफ़्थान्सा
български: Луфтханза
Boarisch: Lufthansa
bosanski: Lufthansa
català: Lufthansa
čeština: Lufthansa
dansk: Lufthansa
Deutsch: Lufthansa
eesti: Lufthansa
Ελληνικά: Lufthansa
English: Lufthansa
español: Lufthansa
Esperanto: Lufthansa
euskara: Lufthansa
français: Lufthansa
Frysk: Lufthansa
Gaeilge: Lufthansa
galego: Lufthansa
客家語/Hak-kâ-ngî: Lufthansa Hòng-khûng
한국어: 루프트한자
Հայերեն: Lufthansa
hrvatski: Lufthansa
Bahasa Indonesia: Lufthansa
íslenska: Lufthansa
italiano: Lufthansa
עברית: לופטהנזה
Basa Jawa: Lufthansa
қазақша: Lufthansa
Latina: Lufthansa
latviešu: Lufthansa
Lëtzebuergesch: Deutsche Lufthansa
lietuvių: Lufthansa
magyar: Lufthansa
मैथिली: लुफ्थान्सा
Malagasy: Lufthansa
മലയാളം: ലുഫ്താൻസ
Bahasa Melayu: Lufthansa
Nederlands: Lufthansa
नेपाली: लुफ्थान्सा
norsk: Lufthansa
norsk nynorsk: Lufthansa
occitan: Lufthansa
پنجابی: لفتہانزا
polski: Lufthansa
português: Lufthansa
română: Lufthansa
русский: Lufthansa
саха тыла: Lufthansa
Scots: Lufthansa
Sesotho sa Leboa: Lufthansa
sicilianu: Lufthansa
Simple English: Lufthansa
slovenčina: Lufthansa
slovenščina: Lufthansa
српски / srpski: Луфтханза
srpskohrvatski / српскохрватски: Lufthansa
suomi: Lufthansa
svenska: Lufthansa
татарча/tatarça: Lufthansa
తెలుగు: లుఫ్తాన్సా
Türkçe: Lufthansa
українська: Lufthansa
Tiếng Việt: Lufthansa
粵語: 漢莎航空
Zazaki: Lufthansa
中文: 汉莎航空